Podmínky pro poskytování dávek na takzvané zvláštní pomůcky zdravotně postiženým lidem budou mírnější. Zvýší se také příspěvek na mobilitu. Předpokládá to poslanecká novela, kterou dnes schválil Senát hlasy téměř všech přítomných členů. Aby platila, musí ji ještě podepsat prezident. Pak bude účinná od příštího roku.
Úpravy zákona by měly podle zástupce předkladatelů Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) zlepšit přístup zdravotně postižených ke zvláštním pomůckám, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění a pomáhají handicapovaným lidem vrátit se do běžného života.
„Dávky jsou vázány na pořízení konkrétní pomůcky a je zde povinná desetiprocentní spoluúčast,“ připomněl poslanec. Zatímco nyní mohou zdravotně postižení lidé dostat bez posuzování svých příjmů dotaci na pomůcku dražší než 24.000 korun, nově hranice klesne na 10.000 korun. Pod tuto cenovou mez na dotaci dosáhnou v případě, že nebudou mít příjmy vyšší než osminásobek životního minima.
Příspěvek na mobilitu vzroste se současných 400 na 550 korun měsíčně. Senátor Vladimír Plaček (ČSSD) sice zvýšení příspěvku na mobilitu uvítal, upozornil ale na to, že jej nedostávají zdravotně postižení, kteří žijí v pobytových zařízeních sociálních služeb, v domovech pro handicapované osoby nebo v domovech pro seniory.
„Těmto lidem je příspěvek upírán nebo odebírán,“ řekl. Ačkoli kvůli tomu Plaček připravil spolu s Jiřím Voseckým (Starostové pro Liberecký kraj) pozměňovací návrh, nakonec jej nepodali. Plaček uvedl, že existuje riziko, že pokud by úpravu Senát podpořil, Sněmovna by novelu nemusela do voleb znovu projednat. Oba senátoři proto chtějí připravit vlastní předlohu.
O dalších možných změnách hovořil i Kaňkovský. Konkrétně zmínil rozšíření výčtu diagnóz pro možnost získání příspěvku na zvláštní pomůcku. Změny z nynější novely se budou týkat také příspěvků na pořízení automobilu. Dotaci bude moci stát nově poskytovat už po sedmi letech místo nynějších deseti let. Jeho výše se ale bude odvíjet od příjmů celé domácnosti tělesně postiženého člověka. Bude moci dosáhnout 100.000 až 200.000 korun.
Jinak se při rozhodování o příspěvcích už nemají zkoumat celkové majetkové a sociální poměry handicapovaných lidí. Předkladatelé zdůvodňují změny koaličním slibem zrušit „prvky asociální politiky“, které podle nich zavedl někdejší ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Výdaje na dávky tehdy klesly podle Kaňkovského meziročně o miliardu korun.
Parlamentní Listy
http://www.parlamentnilisty.cz/
Přidejte odpověď