Politika v Česku musí podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zohledňovat zásluhy seniorů. Dál musí fungovat mezigenerační solidarita. Předseda vlády to řekl v Praze na sjezdu Rady seniorů ČR.
Zmínil projednávanou změnu valorizace, podle níž by důchody v budoucnu měly růst výrazněji. Odmítl případné obnovení poplatků za pobyt v nemocnicích. Na sjezd seniorů dorazil také šéf ANO, ministr financí Andrej Babiš.
„Politika společnosti musí zohledňovat to, co jste vy a vaši vrstevníci udělali pro naši zemi. Dnes, když jste v důchodu a potřebujete pomoc, vám to musí společnost vrátit, musí tady fungovat mezigenerační solidarita. Moje generace, mladší generace musí vám vracet to, co jste udělali pro nás,“ uvedl Sobotka.
Zmínil kroky svého kabinetu ke zvýšení penzí. Za návrh změny modelu valorizace, aby důchody od příštího roku rostly výrazněji, si vysloužil premiér potlesk. Odmítl poplatky ve zdravotnictví a případné obnovení platby za pobyt v nemocnici. Jmenoval také záměr snížit seniorům limit na doplatky za léky či zavést dlouhodobé ošetřovné. Po volbách by se prý mohla zvážit i možnost, že by senioři mohli jezdit vlakem zdarma.
Právě slevy v dopravě, ale i na vstup do kulturních zařízení či zoologických a botanických zahrad rada požaduje. Dalším požadavkem je podle předsedy rady Zdeňka Pernese přijetí zákona o sociálním bydlení a příprava reformy penzí, která by zajistila důchodcům s nízkými penzemi vyšší důchody.
Lidé nad 65 let tvoří pětinu obyvatel Česka. Představují silnou voličskou skupinu. „Je strašně důležité, aby ve volbách uspěly politické síly, které budou pokračovat v naší politice vůči seniorům,“ řekl na sjezdu rady seniorů Sobotka. Podle něj by si senioři a seniorky měli nejen pozorně přečíst volební programy stran, ale zajímat se i o to, jak jejich politici o návrzích ke zlepšení života starších lidí hlasovali. Na některých návrzích nebyla shoda ani v koalici.
Rada podle svého šéfa sleduje, jak poslanci hlasovali. Zveřejňuje to ve svém časopise. „Pokud chcete seniorské hlasy ve volbách, musíte si je zasloužit,“ uvedl Pernes.
Podle něj mezigenerační solidarita v Česku zaostává. Řekl, že reálná kupní síla penzí je na 116 procentech hodnoty roku 1989, u mezd je to 162 procent. „Nůžky mezi aktivní a postaktivní částí populace se rozevřely téměř o polovinu. Čeští senioři jsou zvyklí žít skromně, dostáváme ale rozhořčené dopisy, když si poslanci zvyšují platy o tisíce,“ podotkl Pernes. Růst penzí podle něj nestačí ke zvyšování kvality života starších lidí.
Starobní důchod na konci loňska dostávalo bezmála 2,4 milionu lidí. Průměrná penze činila 11.460 korun. Na důchody se loni vyplatilo 389,17 miliardy korun, letos by to mělo být podle schváleného rozpočtu 406,25 miliardy korun. Babiš na seniorském sjezdu řekl, že příští rok by výdaje měly činit 437 miliard. Vláda plánuje růst penzí v průměru o 500 korun.
Rada vyzvala vládu, aby do voleb prosadila zákon o sociálním bydlení, který je nyní ve Sněmovně. Dolní komora ho zatím nepustila ani do dalšího projednávání. V koalici na normě není shoda, výhrady má i opozice. Zatímco podle ANO by měly sociální byty dostávat jen ti nejchudší, podle ČSSD by na ně měli dosáhnout i samoživitelé, senioři v tísni či postižení.
Přidejte odpověď