Ombudsmanka se letos více zaměří na psychiatrické léčebny

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová se letos v rámci prevence špatného zacházení a dohledu nad omezováním osobní svobody více zaměří na psychiatrické léčebny. Zaměstnanci úřadu postupně vybraná zařízení navštíví. Loni se úřad takto zaměřil na zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc a na léčebny dlouhodobě nemocných, řekla mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková.

„Postupně se objíždějí vybraná zařízení, smysl je preventivní. Ale k tomu se samozřejmě provádí i návštěvy dalších zařízení z jiných oblastí,“ uvedla Hrazdílková.

Zaměstnanci při návštěvě například studují dokumentaci a vnitřní předpisy zařízení, mluví se zaměstnanci i pacienty, sledují režim a také dodržování práv pacientů. Letos už navštívili psychiatrické nemocnice v Opavě, Horních Beřkovicích na Litoměřicku a v Havlíčkově Brodě. Navštívili i policejní celu v Hlučíně na Opavsku a dětský domov v Čeladné na Frýdecko-Místecku. „Na výsledky je zatím ještě brzy,“ uvedla mluvčí.

Ročně jde zhruba o dvě desítky zařízení, které zaměstnanci úřadu ombudsmanky navštíví v rámci prevence špatného zacházení a dohledu nad omezováním osobní svobody.

Psychiatrickým léčebnám se takto tematicky úřad ombudsmana věnoval podle Hrazdílkové naposledy v roce 2008, ještě za ombudsmana Otakara Motejla. V tehdejší tiskové zprávě k tématu se konstatuje, že „ochránce nezjistil zacházení, které by se dalo označit za kruté zacházení nebo dokonce za mučení.“ Ombudsman ale například poukázal na to, že v uzavřených příjmových odděleních žijí pacienti obvykle i několik měsíců bez možnosti mít alespoň chvíli soukromí. Zjistil například také, že v některých případech pacienti zároveň se souhlasem s hospitalizací podepisují i souhlas se všemi vyšetřovacími i léčebnými úkony. A takto obecně formulovaný souhlas nesplňuje požadavky na informovaný souhlas ve smyslu zákona a vede i k nerespektování práv pacienta.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.