Rada zdravotně postižených podpořila kritiku stanovování úhrad

Václav Krása

 Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása podpořil senátorský návrh na zrušení části zákona o veřejném zdravotním pojištění a jeho příloh. Terčem kritiky je systém, jak zdravotní pojišťovny stanovují výši úhrad zdravotnických prostředků. Senátoři jej pokládají za netransparentní a neústavní. Návrhem se při veřejném jednání zabývá Ústavní soud (ÚS).

Krása zdůraznil, že v systému má podle něj hlavní slovo Všeobecná zdravotní pojišťovna, z jejíchž číselníků ostatní pojišťovny často přebírají referenční ceny zdravotnických prostředků. Krása také zmínil, že většina předepisujících lékařů-specialistů často neumí dobře zdůvodnit, proč by měl pacient dostat zdravotnický prostředek v dražším provedení.

Přes hodinu u soudu dopoledne hovořil náměstek Všeobecné zdravotní pojišťovny Petr Honěk. Odpovídal na řadu dotazů, soudci chtěli podrobně vědět, jakým způsobem pojišťovna zjišťuje ceny, jak provádí průzkum trhu, jak se rozhoduje při zařazování konkrétních prostředků do jednotlivých kategorií.

Senátory zastupuje Alena Dernerová, podle které by současný systém měly nahradit veřejné soutěže. Výrobci by nabízeli konkrétní prostředky, což by mohlo stlačit ceny dolů. Vláda při dnešním jednání zástupce nemá, ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) se v úterý omluvil. Pověření náměstka pro legislativu Radka Policara ÚS neakceptoval.

Mezi zdravotnické prostředky patří například vozíky, berle, sluchadla, brýlové čočky a množství dalších, často velmi sofistikovaných pomůcek.

Plénum kvůli seznámení se současnou praxí zdravotních pojišťoven svolalo své první veřejné jednání od roku 2013. Předseda soudu Pavel Rychetský ho zahájil čtením zpravodajské zprávy o dosavadním stavu řízení. Po svědeckých výsleších Hoňka a Krásy jednání přerušil do 13:15.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.