Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová tvrdí, že v ostředeckém Sanatoriu Lotos pro lidi postižené Alzheimerovou chorobou porušují zákon a klienty ponižují. Jednatel společnosti, která sanatorium provozuje, Alexander Kučera jakékoliv pochybení odmítá. Zařízení, orientujícímu se na seniory s demencí, podle ombudsmanky chybí odbornost.
NEDOSTATEK SESTER
Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová zařízení v Ostředku kontrolovala v minulém roce na jaře. Z kontroly podle ní vyplynulo, že v sanatoriu nebyl dostatek sester pro zajištění ošetřovatelské péče, část péče navíc poskytovali pracovníci bez kvalifikace.
„Nedostatečnou péči dokládají konkrétní případy nevhodného způsobu ošetřování ran, způsobování zbytečné bolesti i zhoršování zdravotního stavu,“ uvedla mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková.
Lidé trpící demencí mohou být ze špatné péče v neklidu a především se u nich zvyšuje riziko úrazů. Sanatorium to podle mluvčí řeší tím, že omezuje klienty v pohybu, a spoléhá se na tlumení léčivy. Navíc léčivé prostředky běžně podávají lidé, kteří nejsou zdravotníky.
NEDOSTATEK SOUKROMÍ
Podle ombudsmanky zaměstnanci sanatoria nesledovali a nedokumentovali efekt léků. Podmínky v zařízení mohly také umožňovat snadné zneužití léků s tlumicím efektem. Podle závěrů Šabatové sanatorium nerespektovalo ani soukromí klientů, intimní úkony se běžně odbývaly před zraky jiných.
„Právním posouzením poznatků z návštěvy ochránkyně dospěla k názoru, že zjištěná pochybení nepředstavují jen porušení zákona, ale dosahují intenzity ponižujícího zacházení ve smyslu Listiny základních práv a svobod a Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod,“ uvedla mluvčí.
Zprávou ombudsmanky se bude zabývat vláda. Zařízení z Ostředku totiž podle Šabatové její kancelář loni neinformovalo, zda uskutečnilo opatření k nápravě. Jednatel sanatoria Alexandr Kučera řekl, že ombudsmanka vyvolala několik správních řízení, a ta, která už skončila, stížnosti veřejné ochránkyně práv nepotvrdila. „My jsme jí to psali. Nevím, proč tohle dělá,“ poznamenal Kučera.
Doplnil, že v sanatoriu nejsou stoprocentní, ale jakékoliv vážnější pochybení odmítl.
POCHYBY UŽ BYLY
Na jaře 2016 šlo o třetí návštěvu ombudsmana v sanatoriu od roku 2008. Už tehdejší veřejný ochránce práv Motejl zjistil vážné nedostatky.
Sanatorium zahájilo činnost v roce 2001. K dispozici je v něm 27 pokojů s 68 lůžky. Web sanatoria uvádí, že zdravotní péče je zajišťovaná zdravotnickým personálem 24 hodin denně, praktický lékař dochází jednou týdně, psychiatr podle potřeby.
Vážné nedostatky zjistil v sanatoriu už v roce 2008 tehdejší ombudsman Motejl.
LUCIE SEDLÁKOVÁ
Benešovský deník
http://www.benesovsky.denik.cz
Přidejte odpověď