Zlepšit péči o předčasně narozené děti, děti s nízkou porodní váhou a děti se závažnými komplikacemi mají nové ambulance, které vznikly v Ústavu pro péči o matku a dítě (ÚPMD) v pražském Podolí. Ambulance financované z tzv. norských fondů zástupci ÚPMD představili novinářům. V ústavu ročně porodí asi 5000 žen. Z toho asi v 500 až 550 případech jde o ohrožené novorozence, jejichž vývoj je nutné dlouhodobě sledovat.
„Primární skupinou nejsou jen extrémně nezralí novorozenci, ale i děti donošené s vrozenými vývojovými vadami, s komplikacemi v průběhu těhotenství. Velkou skupinou je pro nás nyní také sledování vícečetných těhotenství, speciálně jednovaječných dvojčat,“ řekl primář pediatrického oddělení Zbyněk Straňák.
Poté, co novorozenci opustí jednotku intenzivní péče, je odborníci v Podolí sledují zhruba dva roky. V některých případech sledování pokračuje až do pěti let věku. V databázi mají v současnosti asi tisícovku dětí, některé po narození vážily méně než půl kilogramu.
U předčasně narozených dětí a dětí s nízkou porodní váhou se může rozvinout řada komplikací, které se týkají například neurofyziologického vývoje, vývoje očí, poruch růstu a utváření kostí a kostní dřeně. Ústav si od nových ambulancí slibuje, že se mu prostřednictvím nových přístrojů a nových metod vyšetření a sledování novorozenců podaří včas odhalit například poruchy vidění, kdy dětem teprve dorůstají cévy v sítnici, které pak sítnici odchlipují. Takovou poruchu je možné léčit pomocí látek, které se vstřikují do části oka a které růst cév omezí. Další přístroje mají zlepšit dosud nepřesné vyšetření sluchu, lépe posoudit onemocnění kostí a vrozené vývojové vady skeletu nebo přesněji zhodnotit psychomotorický vývoj dítěte.
Ústav podle primáře registruje v posledních letech také více dětí cizinců, což podle něj může souviset s velkým rozvojem center asistované reprodukce v Česku. Řada cizinců do Čech míří kvůli vysoké kvalitě a příznivé ceně asistované reprodukce. Část cizinců pak podle Straňáka chce, aby se i následná péče po otěhotnění ženy uskutečnila v ČR.
Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky v posledních 20 letech vzrostl v Česku počet novorozenců s nízkou porodní hmotností, tedy těch, které při porodu váží méně než 2,5 kilogramu. V roce 2015 se jich narodilo 8466, což je asi 7,6 procenta z celkového počtu narozených dětí. O 20 let dříve jich bylo o 3200 méně a tvořily 5,5 procenta z celkového počtu narozených dětí. Vliv na to má mimo jiné narůstající počet dětí narozených po umělém oplodnění i zvyšující se průměrný věk matek.
Norské fondy, které nové ambulance financovaly, poskytují Norsko, Island a Lichtenštejnsko. Příjemci finanční podpory je 16 zemí ve střední, východní a jižní Evropě. Hlavním posláním fondů je snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.
Přidejte odpověď