Každé dvě minuty postihne v Evropě jednoho člověka náhlá zástava oběhu. Šanci na přežití tak dává jen rychlá a především účelná pomoc. Zachránit život tak mohou i úplní laici, a to pomocí automatizovaných externích defiblirátorů (AED). Tvrdí to mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.
Ústecký kraj – Rozmístění automatizovaných externích defibrilátorů (AED) na veřejně přístupná místa a jejich použití nezdravotníky je tak jednou z možností, jak tuto šanci zvýšit. V rámci projektu Časná defibrilace v Ústeckém kraji bylo rozmístěno na nejrůznější místa již dvanáct těchto přístrojů.
Záchranka přednostně vyškolila v rámci celého projektu také strážníky, policisty, profesionální i dobrovolné hasiče, horskou službu nebo vězeňskou stráž jako takzvané mobilní first respondery.
Jak použít přístroj AED
„Nemějte obavy, použití přístroje je velmi jednoduché. Po zapnutí přístroje stisknutím tlačítka ON, vás přístroj nadále sám povede hlasovou navigací. Po nalepení defibrilačních elektrod dle nakresleného návodu přístroj vyhodnotí srdeční činnost a doporučí / nedoporučí podání defibrilačního výboje. Výboj podáte stisknutím blikajícího oranžového tlačítka s bleskem.
U dětí je nutné u přístroje použít tzv. dětský klíč. V dalším postupu se řiďte hlasovou navigací přístroje – ihned po výboji začněte znovu stlačovat hrudník. Na místo vyslaná zdravotnická posádka je informována o probíhající laické resuscitaci. Nepřestávejte se stlačováním hrudníku až do příjezdu a převzetí postiženého,“ popsal funkčnost externího defibrilátoru Prokop Voleník.
Jan Vraný
Liberecký deník
http://www.liberecky.denik.cz/
Přidejte odpověď