Zvrat v léčbě roztroušené sklerózy

ilustrační foto: Bhutros Iaco / Photl.com

Český lékař vedl mezinárodní výzkum, který může zásadně změnit léčbu roztroušené sklerózy. Díky novému léku mohou pacienti žít téměř normálně.

PRAHA Zákeřná nemoc, která často udeří v raném mládí kolem dvaceti let. Pokud člověk nedostane včas vhodné léky, může skončit na invalidním vozíku. Ale i včasná léčba ještě neznamená, že pacientovi léky skutečně zaberou.

Teď mají lékaři proti roztroušené skleróze další zbraň. Tým českého lékaře Tomáše Kalinčíka zjistil, že lék alemutuzab velmi dobře zabírá u pacientů s ranou formou nemoci.

Porovnával účinky devíti léků na více než čtyřech tisících pacientů v jedenadvaceti zemích světa.

„Zjistili jsme, že tento lék dokáže některým pacientům s počínající roztroušenou sklerózou zajistit život bez příznaků,“ uvedl pro MF DNES Tomáš Kalinčík, jehož studii otiskl prestižní vědecký časopis The Lancet Neurology. Podobné časopisy přitom publikují jen průlomové studie. Pacienti s roztroušenou sklerózou trpí například těžkými poruchami zraku, nehybností nohou a rukou. Někteří z nich jsou plně závislí na pomoci druhých.

Lék potřebuje víc pacientů Doktor Kalinčík, který dnes působí v australském Melbourne, spolupracoval na výzkumu s neurologickou klinikou pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Klinika poskytla mezinárodnímu výzkumu klíčová data díky českému celostátnímu registru pacientů ReMuS. „Alemutuzab není nový lék, je už na trhu několik let. Studie potvrzuje, že je pro pacienty s časnou formou nemoci vysoce účinný,“ potvrzuje docentka Dana Horáková z VFN.

Účinky tohoto léku pozorovala i na jednom ze svých pacientů na klinice. „Třicetiletý pacient měl kvůli roztroušené skleróze těžké postižení – téměř oslepl a kvůli nemoci se nemohl normálně hýbat. Poté, co jsme mu nasadili léčbu tímto lékem, příznaky odezněly, dnes se cítí mnohem lépe,“ poznamenává docentka Horáková.

Pacient přitom nemusí teď brát už žádné další léky. Nemá vyhráno – vyléčený není, ale má vysokou šanci, že následujících pět let prožije kvalitní život. A pokud poté dostane lék znovu, postup nemoci se pravděpodobně opět oddálí.

Stejnou šanci má zhruba 80 procent pacientů, kteří tento lék dostanou. Oproti tomu „staré“ léky mají ve stejných případech jen poloviční úspěch. Moderní lék je však velmi drahý – jedna léčba stojí pojišťovnu 1,5 milionu korun. Roztroušenou sklerózou trpí v Česku celkem 17 tisíc lidí.

„Stovky pacientů se dnes k moderní léčbě nedostanou. Zákony jsou nastavené tak, že tyto léky dostávají pacienti až poté, co jim starší léky nepomůžou,“ říká pacientka Věra Suchá, která zároveň pracuje jako zdravotní sestra na neurologii.

Její slova potvrzují lékaři. „Trendem by mělo být, aby tuto léčbu dostávalo více pacientů než dnes,“ říká také neuroložka Horáková.

Ministerstvo zdravotnictví i pojišťovny na podobné námitky opakovaně odpovídají, že problémem jsou omezené finance, které zdravotnictví má.

17 tisíc Čechů trpí roztroušenou sklerózou. Moderní léčbu dostává 10 tisíc z nich.

1,5 milionu korun stojí léčba alemutuzabem pro jednoho pacienta, účinkuje pět let.

Iva Bezděková
Mladá fronta Dnes

(8, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.