Problémy lidí se zdravotním postižením

Nedostatek tlumočníků do znakového jazyka. Největší problém, se kterým se podle ombudsmanky Anny Šabatové setkávají lidé se zdravotním postižením. Na jednoho totiž připadá až 140 klientů. Handicapovaní se na veřejnou ochránkyni práv ale obrátili i s dalšími podněty.

Veronika KYNČLOVÁ, redaktorka ČT:
Na ombudsmanku Annu Šabatovou se během roku 2016 obrátilo hned 104 lidí s handicapem. Bylo to dvakrát víc než v předchozích letech. Podle ombudsmanky to ale není dáno tím, že by těch problémů a bariér přibývalo, ale naopak, že handicapovaní se nebojí ozvat a hájit svá práva. K těm konkrétním případům, některé opravdu byly konkrétní dané situace a problémy, se kterými se lidé setkali. Například se jednalo o to, že obec muži postiženému nechtěla vyhradit místo na parkování nebo sluchově postižené ženě nechtěli nainstalovat zvonek ke dveřím s videem, s kamerou. Jednalo se ale také o podněty týkající se systému. Jak už bylo řečeno, jedním z nich je například nedostatek těch tlumočníků do znakového jazyka, což třeba ovlivňuje rodiny, kterým se narodí sluchově postižené dítě a dalším tématem byla i netolerance k vodícím a asistenčním psům na některých institucích. Nejčastěji podle ombudsmanky tak docházelo například k tomu, že je nechtěli pustit do hromadné dopravy neb do nemocnic. To by se podle nemocnic mělo změnit, a to zákonem …, vládu a ta potažmo pověřila ministryni Michaelu Marksovou, aby toto zapracovali do zákona. Co dalšího ombudsmanka řešila, si teď můžete poslechnout přímo od ní.

Anna ŠABATOVÁ, veřejná ochránkyně práv:
Máme podněty z oblasti sociálního zabezpečení, což jsou asi takové ty nej, nej, nejčastější, z oblasti důchodů, příspěvků na péči, ale také jsou to otázky bariér a to bariér fyzických i bariér jiných.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.