Inteligentní pomůcky pomáhají ochrnutým pacientům ovládat mobil nebo počítač.
Když bylo Patriku Šimánkovi patnáct let, vyrazil s novou třídou na střední škole na seznamovací kurz. Jeho život se v jednom okamžiku změnil.
„Skočil jsem tam šipku do rybníka a poranil si míchu v oblasti krční páteře. Od té doby mohu pohybovat jen hlavou,“ řekl dnes pětadvacetiletý Patrik.
Po letech strávených v nemocnici a rehabilitací se vrátil do školy. Odmaturoval a začal studovat mezinárodní vztahy na Metropolitní univerzitě. „Loni jsem obhájil bakalářskou práci. Celou jsem ji napsal pomocí ústní tyčky, vyťukal jsem ji pusou písmeno po písmenu,“ přibližuje svou situaci Šimánek.
Tuto novou kompenzační pomůcku si Patrik zkusil na spinální jednotce v Motole. Otestoval si různé asistivní pomůcky a tahle mu výrazně pomáhá. „Pro člověka, jako jsem já, znamená taková samostatnost kus svobody. Věřím, že v budoucnu zvládnu pracovat, chtěl bych jet na stáž do zahraničí a pak bych rád našel práci v oblasti mezinárodních vztahů,“ přeje si.
Česká asociace paraplegiků (CZEPA) vybavila inteligentními kompenzačními pomůckami sedm spinálních a spinálně rehabilitačních jednotek po celé republice. Pacienti ochrnutí po poranění míchy tak mohou ovládat náhradním způsobem počítač nebo telefon.
Díky novým moderním pomůckám mohou pacienti během dlouhé hospitalizace komunikovat s rodinou a přáteli, plnit studijní povinnosti nebo třeba udržovat pracovní kontakty.
„Hospitalizace po poškození míchy trvá půl až tři čtvrtě roku. Vozíčkáři v tomto období často popisují pocit izolace od rodiny a přátel. Mluví o tom, že by jim v těžké životní situaci pomohla lepší komunikace s blízkými. Zároveň se odborníci shodují, že čím dříve dostanou vozíčkáři příležitost k aktivitě, k navázání na své studijní nebo pracovní aktivity, tím lépe a rychleji se postižení přizpůsobí,“ vysvětluje Alena Jančíková, ředitelka CZEPA.
Petr Kubát, který může po úraze na lyžích pohybovat pouze hlavou, vypráví: „Můj zdravotní stav mi nedovolil používat žádné zařízení. Mou hlavní náplní bylo sledování televize v závislosti na další osobě, která musela televizi ovládat. Nějakou chvíli trvalo, než jsem se dostal k technologii, která mi umožňuje ovládat počítač a telefon hlasem. V tuto dobu se mnohé změnilo. Stal jsem se více samostatným a nezávislým. Díky tomu, že mohu psát maily nebo SMS, telefonovat a pracovat s internetem, si sám vyřizuji věci spojené s postižením. Ulevilo se tak i mé rodině. Jsem také ve spojení s přáteli a v kontaktu s děním ve svém okolí i ve světě.“
Teď už ví, že alespoň základní administrativní práci zvládne. K profesi zootechnika se bohužel vrátit nemůže. „Kdybych měl takovou technologii k dispozici už v nemocnici, myslím, že bych se s tím vším pral lépe,“ dodal Kubát.
—
Co všechno pomůcky umí Hlavní součástí vybavení jsou vedle notebooků, chytrých telefonů a tabletů inteligentní kompenzační pomůcky. * Technologie se dokáže přizpůsobit proměnlivému zdravotnímu stavu a individuálním požadavkům uživatele a umožňuje mu zvolit si způsob ovládání zařízení dotykem, jazykem, rty, pohybem hlavou, mimikou či hlasem. Takto lze ovládat nejen počítač, tablet nebo mobilní telefon, ale také televizi a hi-fi, klimatizaci, topení nebo dveře.
Hospitalizovaní 170 V Česku je na spinálních jednotkách hospitalizováno ročně 300 pacientů. Přibližně 170 se zbytek života musí pohybovat na vozíku. Asi půlka má ochrnuté i horní končetiny.
Metro
Přidejte odpověď