Alergie může přijít v každém věku

Lidé se často mylně domnívají, že alergikem se člověk narodí. Právě naopak, mnoho lidí se s nejrůznějšími symptomy setká až v dospělosti.

Nejčastěji potíže způsobují pyly, srst zvířat nebo potraviny. Problém nastane ve chvíli, kdy si narušený imunitní systém alergika s něčím z toho neporadí a zareaguje nepřiměřeně.
Dobrou zprávou je, že většina alergických projevů sice ovlivňuje kvalitu života, zdraví ale vážně neohrožuje. Výjimkou jsou prudké reakce na bodnutí hmyzu, léky nebo některé potraviny, kdy může nastat tzv. anafylaktický šok, který vyžaduje okamžitý lékařský zásah. Většina alergiků u sebe proto nosí léky pro případ, že by nastalo něco podobného. Takto „postižených“ je ovšem minimum.

POZOR NA STRES I ŠPATNÝ VZDUCH

Riziková jsou pro rozvinutí alergie především období hormonálních změn jako puberta, těhotenství nebo také klimakterium. Alergii může spustit i nadměrný stres – častěji k tomu podle výzkumů dochází u mužů. Svou roli může sehrát i to, že s věkem se obvykle zvýší i „spotřeba“ léků, například antibiotik, která mohou narušit střevní mikroflóru, a tím imunitu. Vzrůstající počet alergiků souvisí také se zhoršujícím se životním prostředím. Statistiky hovoří jasně – nejvíce postižených žije ve městech a v rodinách kuřáků. V České republice se nyní s alergií léčí asi 900 tisíc pacientů.

ROLI MŮŽE HRÁT DĚDIČNOST

Pokud trpíte alergií, je dost pravděpodobné, že ji zdědí i vaše dítě. Lékaři uvádějí, že v rodině dvou alergiků se na sedmdesát procent bude jejich potomek potýkat se stejnými obtížemi. Pokud má tyto problémy jen otec, nebo matka, riziko klesá na čtyřicet procent.

PROBLÉMY KONZULTUJTE S LÉKAŘEM

Alergologa bude určitě zajímat vaše rodinná anamnéza, způsob života i místo bydliště. Konkrétní diagnóza se pak stanovuje na základě prick (tzv. škrábacích) testů. Na předloktí vám lékař fixou nebo tužkou označí body a na ně aplikuje kapky alergenů. Po 15 minutách se hodnotí reakce a měří se také velikost zarudnutí.

PROJEVY ZMÍRNÍ LÉKY I HOMEOPATIKA

Na lehčí formu alergie obvykle postačí volně prodejné léky, u těžších alergií se aplikují vakcíny s konkrétním alergenem, tak aby se jej tělo naučilo tolerovat a došlo ke snížení nebo vymizení projevů alergie. Někdy může zafungovat i homeopatická léčba, která se hodí například pro těhotné nebo kojící ženy.

ŽIVOT VE ŠPÍNĚ = ŽÁDNÉ ALERGIE? Často se diskutuje o tom, že za nárůst počtu případů alergie je zodpovědná zvýšená hygiena dnešní doby, protože organismus, který prodělal méně infekčních a parazitárních onemocnění, nemá dostatečně vycvičený imunitní systém a místo protiinfekční odpovědi se často uchyluje k alergické reakci. Někteří odborníci se s tímto názorem ztotožňují, jiní jsou ovšem zásadně proti, proto je zřejmě nejlepší držet se osvědčené zlaté střední cesty.

Napsáno životem

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.