Karty pro neslyšící ze Zlína mají úspěch i v zahraničí

Dorozumívací karty pro neslyšící, které vymysleli hasiči ve Zlíně, se rozšíří po celé zemi. Pomáhají hlavně při požárech a nehodách.

ZLÍNSKÝ KRAJ Jsou jednoduché, přehledné a srozumitelné. A pro lidi s poruchou sluchu, kteří se dostali do nepříjemné situace, k nezaplacení. Originální kartičky s obrázky a větami, jež vznikly ve Zlíně, jsou totiž určené právě pro tyto případy. I proto je o ně obrovský zájem. „V nejbližších dnech je tiskárna ministerstva vnitra vytiskne a rozešleme je do krajů, aby je měli všichni hasiči v zásahovém autě jako velmi užitečnou pomůcku,“ poznamenala Zuzana Ditrichová, vedoucí psycholožka Hasičského záchranného sboru ČR.

Od letošního roku karty používají hasiči ve Zlínském kraji a nosí je u sebe i členové týmu posttraumatické péče. Pomáhají v případech, do kterých se sice záchranáři nedostávají každý den, ale které je mohou zaskočit.

Příkladem je nedávný zásah u bouračky tranzitu s pěti lidmi včetně několika neslyšících. Kartičky nakonec nebyly potřeba, protože v posádce byl tlumočník. To se ale stává výjimečně a překladatelů do znakového jazyka, kteří by byli schopní kdykoli kamkoli přijet, je velmi málo.

Karty mají 18 jednoduchých vět

S pomocí kartiček se záchranáři doptají neslyšících na to, co je bolí, jestli v havarovaném autě jeli sami, jestli jsou v domě plynové lahve, nebo jim vysvětlí, že budou stříhat plech auta, aby zraněné vyprostili. K dispozici budou mít obrázky i věty, které jsou uzpůsobené pro chápání ve znakové řeči.

„Poprvé nás to napadlo ve chvíli, kdy jsme měli hasičské soutěže s vyprošťováním lidí z havarovaného auta a mezi nimi byl i neslyšící,“ řekla psycholožka krajských hasičů Soňa Pančochová, která je s kolegou Radkem Poláškem vymyslela.

„Zasahující hasiči psali věty na papír, ale v rukavicích jim to trvalo, nebylo to pohodlné. Pro neslyšící, kteří navíc byli ve stresové situaci, to bylo komplikované a nesrozumitelné,“ vysvětlila.

Pro lidi od narození neslyšící je totiž čeština hůře srozumitelná. Jejich mateřštinou je znakový jazyk, který má jinou gramatiku a slovosled.

Při „překladu“ karet do podoby, která by se nejvíce blížila znakovému jazyku, proto Pančochová spolupracovala se zlínským sdružením 3Dimenze – Moravské centrum znakového jazyka.

„Je to dobrý nápad a i při komunikaci s lékaři nebo policií je vždycky lepší, když je na místě tlumočník. Pokud to není možné, bylo by dobré vytvořit podobné kartičky i tam,“ naznačila neslyšící tlumočnice ze zmíněného sdružení Miroslava Tylová. Karty obsahují 18 jednoduchých vět, prostřednictvím kterých mohou hasiči neslyšící osobu uklidnit a také od ní zjistit důležité informace. V příloze je také obrázek člověka, na kterém může neslyšící ukázat svá případná zranění nebo míru bolesti. Nechybí ani základní podoba domu, díky které hasiči zjistí, jestli má budova sklep, kde jsou schody, kde je hlavní uzávěr plynu a vody, kde leží děti nebo kde se nachází zvířata. O nápad ze Zlína už mají zájem po celém Česku, a dokonce i za hranicemi. „Z praktického hlediska jsou karty velmi dobrá pomůcka při dorozumívání se s takto postiženou osobou,“ podotkl mluvčí hasičů Trenčínského kraje Marián Petrík.

Právě na Slovensku je v nejbližší době využijí. „Zatím nevíme, jestli je vyzkoušíme v jednom kraji a pak teprve rozšíříme dál, nebo jestli bude pomůcka hned používaná celoplošně. V každém případě o ni velmi stojíme,“ prohlásila Silvia Jančovičová z Hasičského záchranného sboru SR.

Jana Fuksová
Mladá fronta DNES

(13, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.