Baron Trenck bude mít virtuální 3D model. Odborníci prozkoumali jeho mumii

ilustrační foto: Flickr.com

Jak přesně vypadal slavný baron Trenck? Jak jeho zdraví ovlivnila zranění, která za svého divokého života utrpěl? V jakém stavu je jeho mumifikované tělo, které už téměř 270 let leží v brněnské kapucínské hrobce? Na tyhle otázky odpoví tým brněnských odborníků. U příležitosti blížícího se kulatého výročí smrti barona Trencka chystají výjimečný projekt, jehož výsledkem bude 3D model Trenckovy podoby. V sobotu 25. února proto vědci Trenckovu mumii měřili a scanovali.

Na projektu s názvem „Antropologický, soudně-lékařský a historický výzkum mumie barona Trencka“ spolupracuje Muzeum města Brna (MuMB) s Kapucínskou hrobkou v Brně, Masarykovou univerzitou (MU) a Fakultní nemocnicí Brno. Odborníci v sobotu 25. února přímo v rakvi v hrobce provedli fotogrammetrickou dokumentaci, následně mumii převezli do Fakultní nemocnice, kde mumii vyšetřili moderními neinvazivními radiodiagnostickými metodami. Toto „scanování mumie“ vedl prof. MUDr. Vlastimil Válek, CSc., MBA, EBIR, který patří mezi přední světové radiology. Je vedoucím Katedry zobrazovacích metod Lékařské fakulty MU, předsedou Radiologické společnosti a také přednostou vysoce odborné a prestižní Kliniky radiologie a nukleární medicíny Fakultní nemocnice Brno. Ta dnes patří mezi lídry v ultrazvukové diagnostice, dosahuje mimořádných výsledků v onkologické diagnostice, ve vyšetřeních počítačovou tomografií a magnetickou rezonancí. Své zkušenosti uplatnil prof. Válek i při výzkumu mumie barona Trencka. „Bylo pro mě překvapením, že i téměř po 300 letech je tělo poměrně dobře zachované a že kromě kostí jsou v něm vidět další struktury jako šlachy. Ale chybí mu několik článků prstů,“ říká prof. Válek.

Výsledky náročného bádání budou odborníci z Oddělení historie MuMB konfrontovat s historickými zprávami o Trenckově životě. „Po scanování je zřejmé, že v těle není žádný projektil, což vyvrací jednu legendu, že mu po zásahu zůstala střela v těle,“ podotkl Mgr. Petr Vachůt z MuMB. Jedním z výstupů bádání bude virtuální 3D rekonstrukce baronova těla i obličeje. Zajímavé bude srovnání s Trenckovými vyobrazeními, která vznikala až po jeho smrti. Jeden z nejznámějších brněnských vězňů, svobodný pán František Trenck, byl vojenským velitelem, vedl pandury, uspěl také ve válkách o dědictví rakouské. Údajně to byl vášnivý bojovník s prudkou emotivní povahou, která mu nadělala mnoho nepřátel. Po sérii intrik byl roku 1745 odsouzen k trestu smrti, který Marie Terezie nechala

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.