Muži všech věkových kategorií daleko častěji kouří a více trpí nadváhou. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Také kvůli tomu muži dříve umírají. Po 75. roce věku připadá na jednoho vdovce přibližně pět vdov, poznamenal Marek Řezanka z ČSÚ.
V populaci podle zdravotnických statistik denně kouří více než čtvrtina mužů a asi patnáct procent žen. Největší rozdíl v zastoupení denních kuřáků mezi muži a ženami je mezi nejmladšími a nejstaršími lidmi. Mezi 25 a 34 lety kouří asi 35 procent mužů a méně než pětina žen. Mezi lidmi od 65 do 74 let je přes deset procent kuřáků a méně než pět procent kuřaček.
Kouření poškozuje zdraví. „Hlavně kouření od 45 let věku je pro muže i pro ženy velmi rizikové,“ uvedla Michaela Kleňhová ze sekce demografie a statistik ČSÚ. U mužů jsou tak častější kardiovaskulární onemocnění a také zhoubné nádory včetně rakoviny plic.
Negativní vliv na zdravotní stav má také nadváha, kterou trpí téměř polovina žen a dvě třetiny mužů. Ve stadiu obezity už mezi pohlavími nejsou výrazné rozdíly, u obou je kolem dvacet procent obézních.
Nejen kvůli těmto rizikovým faktorům se muži dožívají nižšího věku než ženy. V roce 2014 měli muži naději dožít se skoro 76 let, ženy asi 82 let. Skutečnost, že ženy většinou přežívají muže, způsobuje, že mezi ženami staršími 75 let převažují vdovy. U mužů převaha vdovců nastává až po devadesátce.
Seniorky, které žijí samy, jsou podle Kleňhové nejvíce ohroženy chudobou. Také kvůli tomu, že vlivem nižších výdělků v zaměstnání a častějšímu pobytu mimo trh práce mívají nižší důchody než muži. „Je to vidět zejména u obyvatel starších 65 let, kde ženy tvoří tři čtvrtiny jednočlenných domácností,“ uvedla. Druhou nejohroženější skupinou jsou ženy samoživitelky.
Přidejte odpověď