Léčba pohybem

ilustrační foto: Jerome Dancette Photoxpress

Pohyb je účinný lék na velké zdravotní problémy současnosti. Které sporty pomáhají při léčení nejrůznějších neduhů?

Stále více lékařů tvrdí, že choroby lze léčit, mírnit, nebo jim dokonce zabránit i sportem. Nebo že se dá pohyb přinejmenším použít jako doplňkové terapeutické opatření. „Nedostatek pohybu je podstatná příčina všech zdravotních problémů naší doby,“ říká primář dr. Manfred Wonisch, renomovaný kardiolog a sportovní lékař z Hartmannovy nemocnice ve Vídni, který zde řídí interní oddělení.

„Pravidelným pohybem lze nejen docílit stejných účinků jako při podávání léků, pohyb lze dokonce jako lék předepsat,“ tvrdí Wonisch.

Cílené ordinování

Sport musí být samozřejmě ordinován stejně promyšleně a opatrně jako léky. Nejprve je nutné stanovit jasnou diagnózu, například vysoký tlak. Pak je třeba jednoznačně dokázat, že pravidelným pohybem dojde ke zřetelnému zlepšení stavu pacienta, musí tedy být k dispozici jasná indikace. Důležitá je volba druhu sportu a jeho dávkování.
Na zřeteli je nutné mít i vzájemné působení s podávanými léky.
„Existují například léky, které mění tepovou frekvenci. A to má samozřejmě obrovský vliv na sportovní činnost,“ vysvětluje Wonisch.
„A v neposlední řadě jsou tu i kontraindikace. Například bezprostředně po prodělání srdečního infarktu nebo má-li někdo silné bolesti nebo horečku, je jakýkoli pohyb tabu.“
To znamená, že zodpovědný lékař zásadně nedává lékařská doporučení typu „trochu více pohybu by vám prospělo“. Daleko důležitější je vybrat správný pohybový program v optimálních dávkách na základě důkladného individuálního sportovně-lékařského vyšetření pacienta.

Pohyb je skutečně všelék

Musíte si být však vědoma, že se jedná o lék, který musíte brát trvale – který „nesmíte vysadit“, když se začne dařit. Musíte pokračovat ve stejném tempu.
Orientační pomůcka: minimálně 150 minut týdně – tedy dvě a půl hodiny týdně provozovat sport. Nejlépe 5 x 30 minut týdně: 3x vytrvalostní sport a 2x posilování hlavních svalových skupin,“ doporučeje Manfred Wonisch.

Vysoký tlak

Vysoký krevní tlak patří k civilizačním onemocněním dnešní doby. Příliš vysoký krevní tlak, tedy hodnoty nad 140/90, má dnes každý čtvrtý člověk, ve vyšším věku dokonce každý druhý člověk. Kromě nadváhy, stresu, nezdravého stravování nebo dědičnosti patří k hlavním příčinám vysokého tlaku opět nedostatek pohybu.
NÁSLEDKY: Je-li tlak vysoký delší dobu a neléčí se, hrozí nebezpečí infarktu, mozkové mrtvice a onemocnění ledvin. Vysoký tlak zvyšuje rovněž riziko Alzheimerovy nemoci.
ŘEŠENÍ: Protože krevní tlak lze ovlivnit osobním životním stylem, je dobré vyzkoušet pravidelný pohyb. Manfred Wonisch doporučuje zařadit třikrát až čtyřikrát týdně některý z vytrvalostních sportů: rychlou procházku, nordic walking, běh, plavání nebo cyklistiku.
Ale pozor: je-li krevní tlak příliš vysoký, musí se nejdříve usměrnit léky a pak začít s pohybovým programem.
Po určité době bude možné dávky léků snížit. V případě lehce zvýšeného tlaku je možné docílit normálních hodnot jen samotným pravidelným pohybem.

Cukrovka

Cukrovka je nejrozšířenější civilizační nemocí. Devadesát procent postižených má cukrovku typu 2, tedy formu cukrovky, která úzce souvisí s životním stylem. Opět je její hlavní příčinou nadváha a nedostatek pohybu.
NÁSLEDKY: Trvale zvýšené hodnoty cukru vedou k nevratnému poškození očí, ledvin, cév, tedy roste nebezpečí srdečního infarktu a mozkové mrtvice a amputace končetin.
ŘEŠENÍ: Pravidelný pohyb je nejlepší v kombinaci vytrvalostního sportu a posilování. Důležitou roli hraje při cukrovce právě posilování, protože účinně snižuje hladinu krevního cukru. Svalstvo je totiž důležitý orgán metabolizmu.

Osteoporóza

Osteoporóza je systémové onemocnění kostí charakterizované úbytkem kostní hmoty. Postihuje často ženy v menopauze. Podle průzkumů onemocněním trpí každá třetí žena ve věku nad 50 let, nicméně mužům se rovněž nevyhýbá.
NÁSLEDKY: S klesající pevností kostí roste náchylnost kostí ke zlomeninám. Těmi nejčastějšími jsou pak zlomeniny krčku stehenní kosti, zápěstních kloubů, nezřídka i obratlů páteře. Zlomenina krčku mívá fatální následky. Jen pouhých 50 procent pacientů dosáhne po vyléčení zlomeniny původní pohyblivosti. Řada jich v důsledku tohoto úrazu umírá.
ŘEŠENÍ: Neztrácet hlavu a nevzdávat se. Je potřeba si uvědomit, že osteoporóza je sice závažná choroba, ale dá se úspěšně léčit. „V žádném případě šetření se, ale cílený pohyb,“ doporučuje Manfred Wonisch. Pohyb je základem dobrého kostního metabolizmu, pokud nic jiného, tak alespoň 20 až 30 minut svižné chůze denně. Pohyb přispívá k tvorbě nové kostní tkáně, kosti opět zesílí. Vhodné je posilování nebo speciální gymnastika – tlakové a tahové zatížení účinně podporuje metabolizmus kostí.

Stres

Stres není v zásadě negativní, nýbrž důležitá součást života. „Stane se ovšem problémem tehdy, pokud trvá delší dobu a napětí není vystřídáno uvolněním,“ říká Wonisch. Během stresových situací se vyplavují stresové hormony kortizol a adrenalin, které vás ženou k vyšším výkonům a podporují kreativitu. Trvá-li stresová situace dlouho, stresové hormony přispívají k zvýšení tlaku nebo hladiny cukru a organizmus se dostává do stavu pohotovosti.
NÁSLEDKY: Permanentní neboli chronický stres může vyvolat srdeční onemocnění, nespavost, svalové blokády a jiné symptomy.
ŘEŠENÍ: Hledat způsoby uvolnění. I v tomto případě má pravidelný pohyb velký význam. Nejlepší je vytrvalostní sport, který obsahuje aerobní trénink: 30 minut denně nebo třikrát týdně hodinu. Stresové hormony jsou při něm účinně odbourávány. Ideálním doplňkem je jóga nebo jiná uvolňující cvičení, která uvolňují blokády. Sport může vyvolat i pocity blaha, protože vyplavuje endorfi n.

Nadváha

Je jedním z nejrozšířenějších problémů evropské populace, kolem – 10 % všech lidí s nadváhou má nadváhu chorobnou, tedy jsou u obézní. Obezita postihuje děti i dospělé a stává se zdravotním problémem, který nabývá charakteru – epidemie. Hlavní příčinou je nerovnováha v příjmu potravin a výdeji energie. „Všechny diety, pokud nejsou nutné ze zdravotních důvodů, jsou vyhazování peněz z kapes. Jediný spolehlivý způsob, jak si udržet kondici a správnou váhu, je vyváženost příjmu a výdeje energie,“ tvrdí profesor Jan Pirk, přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM.
NÁSLEDKY: Postižení nadváhou mají sklon k cukrovce, jsou vystaveni většímu riziku srdečních onemocnění nebo rakoviny. Jejich klouby jsou daleko více ohroženy. Největším problémem je rostoucí počet obézních dětí.
ŘEŠENÍ: Více pohybu, méně jídla. Podle Manfreda Wonische je u obézních lidí důležité předepsat pohybový program cíleně, aby náhlým zatěžováním netrpěly klouby. Optimální je kombinace vytrvalostního tréninku, jako jsou procházky či plavání a posilování doma nebo ve fitku.

Nataša Kames
Katka

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.