Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) chce Poslaneckou sněmovnu podrobit bezbariérovému auditu. Dolní komora parlamentu je podle ní na některých místech nepřístupná vozíčkářům. Problém s bezbariérovým přístupem mají ale i další státní instituce.
Vozíčkář Michal Prager, ředitel organizace Pestrá společnost, která se zabývá převážně výcvikem asistenčních psů pro postižené, Právu řekl, že handicapovaní lidé mají problémy ve většině budov veřejné správy. „Je to především proto, že sídlí v historických budovách, to je největší zádrhel. Nejsmutnější je to na úřadech práce, kam si postižení lidé chodí pro dávky,“ posteskl si.
Podobné zkušenosti má také předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása. „Ministerstvo financí je prakticky úplně nepřístupné. Nejlépe je na tom ministerstvo životního prostředí, ale to je proto, že je to nová budova, dobře přístupné je i ministerstvo zdravotnictví,“ řekl Právu Krása.
Budova, ve které sídlí ministerstvo práce a sociálních věcí, je podle něj z hlediska bezbariérovosti také v pořádku, až na samotný vchod. „Tam jsou plošiny, které jsou strašně pomalé. Přitom je tam prostor pro to, aby se tam dal udělat nájezd,“ řekl Krása. Poslanecká sněmovna na tom podle něj není z hlediska přístupnosti nejhůř. „Hlavní budova je v zásadě přístupná, až na některé místnosti. Nejhorší je ale propojení mezi hlavní budovou a domem z Malostranského náměstí, kde je většina klubů. Senát je na tom podstatně lépe, tam jsou všude výtahy, i do hlavní zasedací místnosti. Je ale třeba říct, že celý parlament má jen jednu bezbariérovou toaletu, a to ve Sněmovně,“ řekl Právu Krása. Marksová na problém poukázala minulý týden na tiskové konferenci ve Sněmovně, které se zúčastnil i vozíčkář Prager. Brífink se nemohl konat v atriu, kde se konference běžně pořádají, protože by se tam na vozíčku nedostal.
Pomáhá rampa
Do místnosti se sice dá vejít ze dvou stran, ale na každé straně čeká příchozího jeden schod, vysoký zhruba patnáct centimetrů. Tisková konference se konala v sále, kam se dá přijet bez problémů. Podle Marksové se tak ve Sněmovně ukázala slabina. „Vůbec jsme si neuvědomili, že tiskový sál je takhle bariérový, že je do něj nemožné dostat člověka na dvousetkilovém elektrickém vozíku. Chceme jít s podnětem za kancléřem, aby provedl bezbariérový audit Sněmovny,“ řekla Právu Marksová.
Mluvčí Sněmovny Roman Žamboch reagoval slovy, že Sněmovna zažila i handicapovanou ministryni Danielu Filipiovou, která byla v roce 2009 ministryní zdravotnictví za ODS ve druhé vládě Mirka Topolánka a dnes je senátorkou. „To byla tehdy zatěžkávací zkouška, ale zvládalo se to, v budově problém neměla,“ řekl Právu. Bezbariérový audit by podle něj dopadl pro budovu dobře, kritika ministryně ho nemile překvapila. „Nenapadlo nás, že s tím budou problémy. Domlouvali jsme se na tiskové konferenci tři dny dopředu, proběhla v jiné místnosti úplně bez potíží. Kdyby paní ministryně chtěla, dalo se zajet slavnostním vchodem a přisunout malou rampu,“ dodal Žamboch.
Jan Martinek
Právo
Přidejte odpověď