Klinika v Hradci navrací řeč a sluch. I dětem

Lékaři z Fakultní nemocnice v Hradci Králové mají novinku, která pomůže nedoslýchavým dětem i dospělým. Elektronický kochleární implantát s řečovým procesorem mnoha pacientům spolehlivě vrací sluch i řeč, což doposud měli jen na klinikách v Praze, Brně a Ostravě.

HRADEC KRÁLOVÉ Paní Marie z Vysokého Mýta trpěla oboustrannou poruchou sluchu, která se po letech natolik zhoršila, že o sluch přišla úplně. Už zřejmě ani nevěřila, že někdy uslyší hudbu, kterou měla tak ráda. Před několika dny však znovu uslyšela lidský hlas a díky řečovému procesoru poprvé mohla znovu promluvit.

„Miluju vážnou hudbu a jsem šťastná, že se slyším. Už se moc těším na koncert, na který jsem si před operací koupila lístky. Doufám, že se mi zlepší i můj mluvený projev,“ říká.

Pacientka patří mezi první hradecké pacienty, kterým lékaři Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové před několika týdny úspěšně voperovali kochleární implantát. Jde o elektronické zařízení, které dokáže zčásti nahradit sluch lidem, kteří se narodili jako neslyšící nebo náhle ztratili sluch. Fakultní nemocnice se stala teprve čtvrtým zařízením v zemi, kde tento zákrok nově provádějí.

„Implantát je propracovanou metodou rehabilitace neslyšících, která umožňuje nejen vnímání zvuků, ale i porozumění řeči a zlepšení, nebo dokonce vytvoření vlastních řečových schopností. Implantát přeměňuje zvukové vlnění v elektrické impulsy, které jsou kódovány a pak použity k přímému dráždění zvukového nervu. Kochleární implantát tedy představuje jakousi náhražku vnitřního ucha,“ vysvětluje princip zařízení přednosta kliniky Viktor Chrobok.

Pacientka z Vysokého Mýta je zrovna na vyšetření a profesor Chrobok pacientce vysvětluje, že mají před sebou ještě hodně práce. „Cítím se dobře. Koncert Dagmar Peckové u nás v kostele ve Vysokém Mýtě je v březnu, tak snad se podaří, že tam budu moct jít a slyšet to,“ směje se.

Vhodný i pro děti

Kochleární implantát je vhodný také pro neslyšící děti. Ty do dvou let věku se díky němu stihnou naučit slyšet a mluvit, ještě než se v mozku uzavřou centra řeči.

V Česku dosud každý rok prováděli lékaři na sto kochleárních implantací, a to v Praze, v Brně a v Ostravě. Oproti mnoha západním zemím, kde jich za stejnou dobu zvládnou i pětkrát tolik, však stále zaostáváme. Hradecká nemocnice snad pomůže tuto statistiku změnit. „Jen letos plánujeme provést asi deset implantací,“ říká profesor Chrobok.

Operaci i následnou péči hradí pojišťovny, jedno takové zařízení stojí až 600 tisíc.

„Po dlouhé době slyším zase vysoké tóny, je to pro mě novinka. Mám z toho dobrý pocit,“ dodává pacientka z Vysokého Mýta.

Operace je pouze prvním krokem. Součástí zařízení je řečový procesor, který odborníci nastavují individuálně. Pooperační fáze je dlouhodobá, pacienti musí opakovaně do nemocnice dojíždět, ti z regionu už nebudou muset až do Prahy nebo Brna.

Přednosta Chrobok také vyzývá všechny rodiče, aby nechali své děti ještě předtím, než jdou do školy, vyšetřit. Lékaři totiž u řady dětí zjišťují nedoslýchavost, o které do té doby nevěděli rodiče ani učitelé.

Ladislav Pošmura
Mladá fronta Dnes

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.