Bezmála pět desítek detektorů kouře, oxidu uhličitého a hořlavých plynů rozdělila olomoucká radnice zrakově postiženým obyvatelům města.
Ve spolupráci se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých (SONS) tak letos pokračoval projekt, díky němuž například loni získala stejné detektory i skoro stovka seniorů.
„V tomto projektu jde především o zajištění větší bezpečnosti pro znevýhodněné skupiny obyvatel,“ uvedl náměstek olomouckého primátora Martin Major (ODS).
Letos na podzim oslovil odbor ochrany olomouckého magistrátu zrakově postižené, kteří o takové zvýšení bezpečnosti svých obydlí mají zájem.
„Velmi nám v tomto směru pomohla spolupráce se Sdruženou organizací nevidomých a slabozrakých,“ podotkl vedoucí magistrátního odboru ochrany Jan Langr.
„Mě moc těší, že naši výzvu vyslyšelo tolik lidí. Praxe neustále ukazuje, že detektory opravdu výrazně snižují riziko různých tragédií, k jakým třeba v souvislosti s oxidem uhličitým v topné sezóně dochází,“ podotkl Major. „Stačí se podívat do statistik hasičů, jak velké riziko to je,“ dodal.
Mezi zájemce budou v nejbližších dnech rozděleny různé typy detektorů, a to podle toho, zda v příslušném bytě jsou či nejsou plynové spotřebiče na zemní plyn.
„Instalaci hlásičů v jednotlivých bytech provedou bezplatně profesionální hasiči, za což jim také patří velké poděkování,“ konstatoval náměstek.
„Rád bych poděkoval městu za výbornou spolupráci. Vím, že naši kolegové spolupracují s obcemi i jinde, ale tak dlouhodobá a komplexní spolupráce, jaká se odehrává v Olomouci, nikde jinde není,“ zdůraznil vedoucí oblastní odbočky SONS Jan Příborský. Dodal přitom, že někteří nevidomí Olomoučané si sami pořídili podobné hlásiče už dříve. Celkový počet rozdělených detektorů kouře a hlásičů požáru se už blíží dvěma stovkám. Loni jimi byly vybaveny domy s pečovatelskou službou a některé byty seniorů.
„Přemýšlíme o tom, že v příštím roce by mohli detektory dostat lidé s pohybovým postižením,“ doplnil Langr s tím, že rozdělované detektory jsou bezúdržbová zařízení špičkové kvality s garancí funkčnosti na deset let. Republikově ojedinělý projekt je realizován v úzké spolupráci města a Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.
Celkový počet rozdělených detektorů kouře a hlásičů požáru se už blíží dvěma stovkám
Miloslav Hradil
Právo
Přidejte odpověď