
Jaromíru Tichému rozhodně nechybí odhodlání. Ačkoli je odmalička zrakově postižený, s přehledem zvládl vysokou školu. Během studií objevil kouzlo počítačů, jež dokážou hendikepovaným usnadnit život. Už dva roky působí jako lektor v TyfloCentru, kde předává své zkušenosti ostatním. Za svou práci obdržel minulý týden cenu Andělské ruce, kterou získávají lidé v sociálních službách.
Plzeň – Jaromír od narození nevidí na levé oko, na pravém oku má šedý zákal a jizvy na sítnici. „Kvůli tomu jsem měl velké problémy hlavně se čtením. Nejtěžší to bylo na univerzitě. Ještě před několika lety nebyly skripta ani knihy digitalizované, takže mi texty četli rodiče, babička nebo dědeček,“ popsal studium speciální pedagogiky, jež mu zabralo daleko více času i energie než jeho spolužákům.
Třicetiletý muž si však na své zdravotní znevýhodnění nestěžuje. Naopak se ještě snaží pomáhat druhým. Podílel se například na tom, aby podobnou situaci už nemuseli další vysokoškoláci zažívat. Zapojil se do projektu plzeňské univerzity a TyfloCentra, díky kterému se mnoho studijních materiálů digitalizovalo.
V obou institucích získal Jaromír zaměstnání. Dodělá si doktorát zaměřený na vzdělávání ve výpočetní technice. V TyfloCentru, což je zařízení nabízející nevidomým nebo slabozrakým především volnočasové aktivity a vzdělávací kurzy, zase působí jako lektor PC. „Teď mám na starosti pět lidí. Učím je, jak ovládat speciálně upravený počítač nebo mobilní telefon. Výuka je u nevidomého daleko složitější a delší. Třeba rok trvalo, než jsme se dostali k mailu, a to byl šikovný klient,“ podotkl.
Své práci se Plzeňan věnuje s radostí. Když si měl v pátek jít pro cenu Andělské ruce, přemýšlel, zda si ji vůbec zaslouží. Na galavečer nakonec dorazil. „Jsem vděčný. Beru to i jako ocenění svých kolegů, především své kolegyně Lenky. A osobně jako motivaci pokračovat,“ uzavřel.
KLÁRA MRÁZOVÁ
Klatovský deník
http://klatovsky.denik.cz/
Přidejte odpověď