Obávaná BORELIÓZA

Strach z ní se mnoha lidí zmocní právě na podzim – v létě se jich chytlo klíště a teď mají nejrůznější potíže.

L ymskou boreliózu vyvolávají vyvolábakterie rodu Borrelia burgdorferi. Nákazu přenášejí výhradně klíšťata, ale je dobré vědět, že zdaleka ne každé přisátí infikovaného klíštěte znamená, že onemocníte. K přenosu infekce na člověka dochází jen asi u 5 % případů, zbytek zvládne obranyschopnost člověka.

PŘÍZNAKY NEMOCI

Nejtypičtější je skvrna na kůži (tzv. migrující erytém), která se objeví několik dnů po přisátí klíštěte. Další formy, jako je postižení nervového systému, kloubů či jiných částí pohybového aparátu, kožní potíže nebo vzácně postižení oka či srdce, se můžou projevit až v odstupu měsíců i let. Je třeba zdůraznit, že tyto nejvíce obávané formy jsou velmi vzácné a po správné léčbě k nim prakticky nedochází.

STANOVENÍ DIAGNÓZY

Základem je klinický nález a laboratorní vyšetření, které se v odůvodněných případech ověřuje několika metodami. Velmi častým nedorozuměním je, že se přítomnost protilátek v krvi zaměňuje za onemocnění. Má-li člověk v krvi specifické protilátky proti boreliím, však znamená pouze to, že se s infekcí v minulosti setkal a organismus si vytvořil obranu.
Můžeme je tak nalézt asi u 10–30 % obyvatel, kteří vůbec nemocní nejsou.
Ostatně protilátky po vyléčení nemizí. Proto musí být diagnóza vždy komplexní a je věcí specialisty, který dokáže výsledky správně posoudit.

MOŽNOSTI LÉČBY

Lymská borelióza je velmi dobře léčitelná antibiotiky, která se podávají 2–4 týdny (v závislosti na klinické formě nemoci). Dlouhodobé, opakované (pokud nejde o novou infekci), nebo dokonce preventivní užívání antibiotik se v žádném případě nedoporučuje. Pokud i po řádné léčbě přetrvávají potíže p jp (bolest kloubů či hlavy, únavnost aj.), jde o tzv. postboreliový syndrom, na který antibiotika nepomůžou. Často jde spíše o psychosomatické obtíže. V každém přípapřípaneznamená, dě zůstává pacient po borelióze ještě delší čas pod dohledem j lékaře (obvykle dva roky).
lék

NENECHTE SE PLAŠIT N

Některé laboratoře nabízejí vyšetření klíšťat na přítomnost vy borelií, což odborníci n nedoporučují. Výsledek že člověk onemocní, jen to v něm může vyvolat paniku. Lékaři také varují před informacemi z neověřených zdrojů či před „senzačními“ zprávami v médiích. Seriózní informace i postup při diagnostice a léčbě najdete na webu Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti J. E. Purkyně (www.infekce.cz). *

——————–
Jak se přenáší * Jde o zoonózu, tj. nemoc, která primárně postihuje živočichy – člověk je jen náhodnou obětí infekce a dál nemoc nešíří (nemůže nikoho nakazit). * Infekci přenášejí pouze klíšťata (což jsou roztoči, nikoli hmyz). Dřívější domněnky, že boreliózu přenáší i hmyz, nebyly potvrzeny. * Klíšťata mají několik vývojových forem. Larvy a nymfy, které jsou maličké (takže často nezaznamenáte jejich přisátí), boreliózu také můžou přenést, nést, ale je to velice vzácné. . * Zdaleka ne každé aždé infikované klíště člověka nakazí – k přenosu osu infekce dochází jen asi v 5 % případů. Klíště musí být přisáto alespoň 24 hodin, aby k přenosu nákazy ákazy mohlo dojít.

Chvilka pro tebe

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.