Týdeník Televize se letos také zařadí mezi ty, kteří přispějí na konto Adventní koncerty.
Představujeme vám první neziskovou organizaci, které bude věnován úvodní večer tohoto koncertního cyklu.
Co je MIKASA?
Zapsaný spolek MIKASA z Ostravy vznikl v roce 2009 původně jako volnočasová aktivita pro děti se středně těžkým a těžkým kombinovaným postižením. Postupně se z něj vyvinul denní stacionář pro děti a mladé lidi se středně těžkým a těžkým kombinovaným postižením a autismem. MIKASA se snaží poskytovat co nejkvalitnější sociální služby na základě individuálních potřeb svých klientů.
Čím se může pochlubit?
“ Během tří měsíců jsme podali projekt j a uvedli do provozu právě posledně jmenovanou službu – sociální rehabilitaci. Spustili jsme ji od září. Povedlo se nám také zahájit službu pomáhající klientům s tzv. vysokofunkčním autismem a Aspergerovým syndromem, která na Ostravsku chyběla. Mladým lidem pomáháme např. zorientovat se v sociálních vztazích a situacích běžného života, jiným klientům najít si a udržet zaměstnání. Někteří lidé s touto poruchou mohou říkat na rovinu, co si myslí, což může způsobit nepříjemnosti. Nebo potřebují mít na stole v práci všechno přesně urovnané, čemuž ostatní nerozumí. Zaměstnavateli se snažíme vysvětlit, proč se tak chovají,“ říká zástupce předsedkyně spolku Michal Panáček.
—
Míšův příběh
Pětadvacetiletý Michal Koběrský je usměvavý kvadruplegik s těžkou vadou řeči, který do zdejšího stacionáře dochází zhruba 5 let. Jinak žije v Porubě s maminkou. Pohybuje se samostatně pomocí mechanického vozíku.
Baví ho být středem pozornosti, kdy může předvést, co všechno umí, vyprávět, co zažil. Je rád v kolektivu, proto ho těší aktivity, které může dělat s kamarády ze stacionáře. Nerad dělá to, co mu nejde, protože se stydí. Mezi jeho největší zájmy patří pozorování vlaků a tramvají, cestování MHD a poslech hudby. Pamatuje si všechno, co kde viděl a prožil, a pak to všem vypráví. Jen je někdy obtížné mu porozumět.
Patronka Barbora Černošková
„Jsem sama máma a uvědomuju si, jak velké štěstí mám, že jsou moje dvě dcery zdravé. Příběhy postižených dětí mě vždycky zasáhnou. Skláním se před jejich rodiči, protože pro ně to znamená být ve střehu 24 hodin denně. Obdivuju je za to a o to pokornější jsem patronkou prvního Adventního koncertu,“ říká Barbora.
Pozvánka na úvodní koncert v Břevnovském klášteře
Cyklus Adventních koncertů otevře slavnostní večer v Tereziánském sále Břevnovského kláštera. Během něj se můžete těšit například na houslového virtuosa Václava Hudečka a klavíristu Miroslava Sekeru, uskupení Opera Divas, které tvoří Pavlína Senić, Tereza Mátlová a Andrea Kalivodová nebo dvojici David Koller (kytara, zpěv) a Kateřina Chroboková (varhany).
Dále uslyšíte pěvecké sbory Radost Praha a Naši pěvci, středověkou hudbu Góthien nebo České trio ve složení Dana Vlachová (housle), Miroslav Petráš (violoncello) ll ) a Milan Langer (klavír). Na koncertě představí své umění i flétnový kvartet Flautus Vocis, který tvoří Anežka Beščecová, Anna Nešverová, Nikola Květoňová a Petr Grau. Nenechte si ujít první koncert cyklu, během něhož můžete finančně pomoci ostravskému spolku MIKASA!
Jak darované peníze pomohou?
Spolek MIKASA z výtěžku uhradí částku, která zbývá na koupi bezbariérového auta.
Vybuduje pobytovou službu pro osoby s autismem, mentálním postižením a těžkými poruchami chování, např. agresivitou. Část využije na provoz denního stacionáře a zbytek na provoz služby sociální rehabilitace. Ta dětem i mladým lidem s vysokofunkčním autismem a Aspergerovým syndromem pomáhá trénovat sociální dovednosti pro lepší začlenění do společnosti, jako jsou např. chování na veřejnosti, komunikace, různé domácí práce apod.
Zapalte 1. adventní Zap svíčku a sledujte ADVENTNÍ KONCERT, NE 17.30, ČT1
Monika Seidlová
Týdeník Televize
Přidejte odpověď