Dnešní Světový den diabetu připomíná nástrahy této choroby. Cukrovka či diabetes mellitus je vážné onemocnění, při kterém se musí dodržovat správná životospráva a léčba.
Náchodsko – Právě na dnešní den připadá Světový den diabetu, který má lidem připomínat nástrahy této choroby. „Předpokládá se, že v České republice trpí cukrovkou zhruba jedn milion obyvatel,“ říká lékařka Alica Veselá ze společnosti Edumed, která má na Náchodsku tři ambulance – v Náchodě, Broumově i Jaroměři. Dodává, že cukrovka je onemocnění, které v posledních desetiletích výrazně stoupá a je obrovským celosvětovým problémem.
„Zatímco ještě před sto lety bylo diabetes mellitus onemocnění ne moc časté, postupná změna způsobu života vedla k prudkému nárůstů, dokonce se mluví o epidemii až pandemii diabetu 21. století,“ míní lékařka a vysvětluje, že narůstající obezita, a to nejen u dospělé populace, ale i v dětství a dospívání, je důsledkem snížené fyzické aktivity. Sedavý způsob života následkem rostoucího motorizmu, práce s počítači, ale i nepřiměřený velký přísun jídla vedou k tomu, že denní přísun energie převyšuje výdej organizmu.
„Cukrovka vede ke zvýšení cukru v krvi, to pak vede k závažným změnám cévního řečiště různých orgánů. Důsledkem těchto změn jsou komplikace cukrovky – například onemocnění srdce, cévní mozkové příhody, onemocnění cév dolních končetin, ale i onemocnění očí, ledvin, nebo postižení nervových zakončení,“ varuje Alica Veselá.
Rozlišují se dva základní typy cukrovky: diabetes 1. typu a diabetes 2. typu. Obě dvě nemoci mají podobné příznaky, ale odlišné příčiny vzniku. V prvotních stadiích diabetu 1. typu jsou ničeny buňky slinivky břišní, které produkují hormon inzulin, vlastním imunitním systémem. Proto se řadí mezi autoimunitní choroby. Diabetes 2. typu je způsoben sníženou citlivostí tkání vlastního těla k inzulinu. A právě nemocných s tímto 2. typem cukrovky je většina, přes devadesát procent. Postihuje častěji starší osoby a osoby s nadváhou či obezitou.
„Léčba cukrovky, zejména druhého typu je v současné době jednou z nejdynamičtěji se vyvíjejících oblastí medicíny. Na trh přichází stále nové léky, které nám nabízejí nové možnosti léčby. Samozřejmě pacient se musí snažit dodržovat dietu a režimová opatření, která jsou součástí terapie,“ upozorňuje lékařka Alica Veselá.
DŮLEŽITÁ JE PREVENCE. UŽ OD DĚTSTVÍ
Podle ní by bylo teoreticky možné snížit výskyt diabetu 2. typu, ale v praxi se to nedaří. „Preventivní opatření zaměřená na změnu životního stylu musí být důsledněji uplatňována již od dětství. Českou diabetologickou společnosti za podpory ministerstva zdravotnictví byl přijat desetiletý Národní diabetologický program, a to na roky 2012 až 2022. Jeho posláním je zavést opatření pro prevenci, včasné vyhledávání, léčbu diabetu a jeho komplikací,“ informuje lékařka a doplňuje: „My se snažíme v rámci prevence napomáhat ve vyhledávání diabetu. V Náchodě většinou kolem 14. listopadu, který je “ Světovým dnem diabetu“ provádíme pro veřejnost měření glykémie, měření krevního tlaku, případně poradenství, a podobnou akci provádíme i na Broumovsku, většinou v květnu.“
V DIVADLE MĚŘILI CUKR, TLAK I TUK
Tato měření se v Náchodě uskutečnila v pátek, a to v městském divadle, ve kterém se už po jedenácté konala třídenní odborná konference pro zdravotníky s názvem Náchodské mezioborové dny.
„Letos si přišlo nechat změřit cukr, tlak i tuk okolo dvou set lidí. V dopoledních hodinách se dokonce tvořily fronty. Zájem lidí o své zdraví nás mile překvapil,“ sdělila zdravotní sestra Světla Prouzová, která se spolu s dalšími sestřičkami trpělivě věnovala jednotlivým příchozím.
Hodnota cukru se zjišťovala z kapičky krve. „Pouze pár lidem vyskočily vysoké hodnoty, asi u dvou se objevil extrémně vysoký tlak a co se týká tuku, použitý přístroj ukazuje pouze orientační hodnoty,“ popsala zdravotnice. Lidem, kteří neměli zrovna ukázkové výsledky, doporučili omezení přísunu volných cukrů, aby zbytečně nepili sladké vody nebo si nekupovali zákusky. Pokud ani tato dietní opatření nepomohou, měli by navštívit lékaře.
„Také tlak je třeba přeměřit, z jednoho měření nelze vyvozovat závěry,“ uklidnila sestřička.
DŮLEŽITÁ CELOŽIVOTNÍ EDUKACE PACIENTŮ
Co se týká cukrovky, je podle lékařky Veselé v našem okrese situace obdobná jako v celé republice. I tady narůstá počet pacientů s diabetem.
„Proto se naše společnost snažila zapojit více i do prevence a edukace diabetiků. Edukace je doživotní proces výchovy pacienta s cukrovkou, kterého cílem je poskytnout pacientovi znalosti, dovednosti tak, aby dokázal se svým onemocněním žít plnohodnotný život a co nejvíce oddálil výskyt pozdních komplikací diabetu. Proto jsme vybudovali v Náchodě Edukační centrum pro diabetiky, které k tomu slouží, kde si můžou poslat pacienta k edukaci i lékaři jiných odborností,“ vysvětluje lékařka. V rámci centra prováděli i skupinovou edukaci pěti až šesti pacientů. Mohli si v rámci skupiny předat mezi sebou své zkušenosti a případně i problémy.
—
Světový den diabetu …byl vyhlášen v roce 1991 Mezinárodní federací pro diabetes (IDF) a Světovou zdravotnickou organizací (WHO) jako reakce na rostoucí obavy ze zvyšující se zdravotní hrozby, kterou diabetes představuje. Cukrovka 2. typu je považována za nejnebezpečnější civilizační chorobu, která ovlivňuje stovky milionů životů lidí po celém světě. IDF odhaduje, že do roku 2030 bude s diabetem žít téměř půl bilionu lidí na světě. Přitom se dá tomuto onemocnění v mnoha případech předcházet preventivními opatřeními.
Náchodský deník
http://nachodsky.denik.cz/
Přidejte odpověď