Úřady, vlak i bankomat jsou pro vozíčkáře ve Vsetíně nedostupné

ilustrační foto: click MorgueFile

Matky s kočárky a invalidé kritizují špatně vyřešený bezbariérový systém ve městě.

Vsetín – Na špatný bezbariérový systém v budovách města si stěžují lidé ve Vsetíně.

Zcela chybějící či nevhodně řešené výtahy a zdvižné plošiny komplikují každodenní život především tělesně postiženým lidem a rodičům s kočárky.

Alexandra Čížová považuje za nejméně dostupnou budovu finančního úřadu. „Do výtahu se mi kočárek dostat nepodařilo. Nevím, jak by si počínala maminka s dvojčaty,“ stěžuje si.

PROBLÉM NA FINANČNÍM ÚŘADU I NA RADNICI

Ředitel finančního úřadu Zdeněk Pagáč však přístup do budovy nehodnotí špatně. „Do vyšších pater se vozíčkáři s malými vozíky dostanou,“ popisuje. V přízemí je uzamykatelná úschovna kočárků.

Obyvatelé Vsetína poukazují také na přístup do budovy Okresní správy sociálního zabezpečení. „Když na úřadě potřebuji něco zařídit, musím si sehnat někoho na hlídání,“ líčí maminka Petra Janáčová. Vedlejší vchod úřadu je podle jejich slov zcela nevhodný a bez výtahu. Situaci neřeší ani nainstalování úschovné klece. „Kočárek bych tam nikdy nenechala, klec se nedá uzamknout,“ popisuje Petra Janáčová.

NA VOZÍČKU PENÍZE Z BANKOMATU NEVYBERE

Pohodlný přístup nenabízí budovy města ani čtyřiatřicetiletému Tomáši Hajdovi, který je upoutáný na invalidní vozík. „Jsem rád, že na finanční úřad nemusím chodit příliš často,“ říká Hajda.

Když úřad navštívil před lety, museli jej do prvního patra vynést dva muži.

„Snad nejkomplikovanější je dostupnost Masarykovy veřejné knihovny Vsetín,“ míní Tomáš Hajda.

Vsetínká knihovna sice disponuje výtahem. Do něj se ale invalidní vozík Tomáše Hajdy nevejde. Musí proto využívat venkovní zdvižnou plošinu.

„Nepřipadám si na ní ale příliš bezpečně, v půli cesty se zadrhává,“ popisuje.

Pro lidi na vozíku je také nemožné vybrat si hotovost z bankomatu. „Dřív mi peníze vybírala moje asistentka,“ říká Tomáš Hajda. V roce 2009 však pracovnice peníze z účtu zpronevěřila. U soudu dostala pouze podmínečný trest. „Peníze jsem potom musel splácet dalších pět let, bylo to velmi nepříjemné,“ vzpomíná Hajda.

NA CESTU VLAKEM S VOZÍČKEM ZAPOMEŇTE

Prakticky nemožné je pro Tomáše Hajdu také cestování ze vsetínského vlakového nádraží. Zdvižnou plošinu zde nenajdete.

„Pracovníci stanice mi sdělili, že si mám sehnat čtyři chlapy, kteří mi do vlaku pomohou,“ popisuje svou zkušenost vozíčkář. Nový plán rekonstrukce vsetínského vlakového nádraží však s bezbariérovým systémem počítá. „Dojde k vyvýšení nástupišť tak, aby to umožnilo komfortní přepravu kočárků nebo invalidních vozíků,“ ujišťuje mluvčí vsetínské radnice Adéla Kousalová.

Bezbariérový systém paradoxně často chybí v sídlech lékařů. „Naši klienti si nemohou vybírat lékaře podle jeho referencí, ale podle bezbariérovosti jeho sídla,“ říká Petra Fohlerová, sociální pracovnice Naděje Vsetín.

Při doprovázení klientů do zdravotnického zařízení se často setkává s překážkami. „Několikrát se mi stalo, že lékař předepsal určité léky mým klientům, kteří čekali venku před budovou,“ vzpomíná Petra Fohlerová. Tomáš Hajda se s jedním svým lékařem musí kvůli špatné dostupnosti scházet v parku.

BARBORA ČANDOVÁ
Valašský deník
http://valassky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.