Nová expozice v Národopisném muzeu Národního muzea přibližuje slabozrakým a nevidomým návštěvníkům vybraná témata spojená s životem našich předků na vesnici na přelomu 19. a 20. století. Určena je ale pro všechny zájemce.
Venkovské prostředí konce 19. století bylo místem, kde se udržovala a byla detailně zdokumentována tradiční lidová kultura vycházející ze života v minulých staletích. I když se ve 20. století v důsledku velkých proměn společnosti lidové tradice začaly vytrácet, řada projevů a dokladů lidové kultury, zejména v oblasti zvyků a obyčejů, zůstala součástí našeho života.
Expozice představuje výrobky a pracovní nástroje lidových řemeslníků, ukázky tradičních lidových písní a krojů a také příklady luštěnin, obilovin a bylinek, které se využívaly pří přípravě pokrmů.
Zájemci také mohou detailně prozkoumat model dřevěného trojdílného čtyřprostorového domu vesnického typu.
Jaké je to „dívat se“ hmatem, si v nové expozici mohou vyzkoušet všichni návštěvníci.
S předměty představujícími lidovou kulturu se může seznámit každý návštěvník. V prostoru expozice jsou umístěny masky na oči, se kterými si mohou zájemci projít výstavu hmatem a přiblížit si tak svět nevidomých a slabozrakých.
Pohled do expozice
K expozici jsou připraveny doprovodné programy, prezentace předmětů užívaných ve svátečních časech a komentované programy v návaznosti na tradiční svátky, lidové zvyky a tradice nejen pro nevidomé a slabozraké návštěvníky, ale i pro zájemce z řad škol a zájmových spolků.
Součástí expozice je i doprovodný katalog Tradiční lidová kultura dotykem v Braillově písmu a černotisku.
Hmatová expozice vznikla v rámci projektu Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice, financovaného Ministerstvem kultury ČR.
Parlamentní Listy
Přidejte odpověď