Časopis GONG umožňuje neslyšící komunitě mít stejný dostatek všeobecných informací, jako mají slyšící. Svou čtenářskou základnu si dokázal najít. Nyní je šéfredaktorkou tohoto čtvrtletníku Hana Marie Kunešová, která říká, že účel, za jakým byl před třiačtyřiceti lety založený, splnil.
– Za jakým cílem časopis vznikl?
Aby měli neslyšící nejen informace o svém handicapu, ale dokázali se orientovat i ve všeobecném domácím a světovém dění. V dřívější době byli lidé s handicapy svým způsobem izolováni od takzvané zdravé společnosti. Neslyšícím bylo zakazováno používat ve škole znakovou řeč, dnešní znakový jazyk. Většinou se neslyšící děti z celé naší země vzdělávaly v tehdejším ústavu pro hluchoslepé na Smíchově.
– Byly vaše představy naplněny?
Můj názor je, že v čase, kdy časopis vznikl, tehdy to byly noviny, a je to letos třiačtyřicet let, kdy je GONG bez přerušení vydáván, svůj účel a poslání splnil. Měl také jednu z největších předplatitelských základen v naší zemi. Díky němu lidé s handicapem sluchu věděli, kam mohou jet na dovolenou, jak aktivně trávit volný čas, kde sehnat práci a najít lékaře nebo kompenzační pomůcky, především kvalitní sluchadla.
– Témata, které do něj vybíráte, jsou aktuální nebo dlouhodobějšího charakteru? Co vše v něm čtenář najde?
Témat máme minimálně na vydávání čtrnáctideníku. Jsou jak aktuální, tak i dlouhodobá. Čtenář si může vybrat z odborně laděných článků, rozhovorů se zajímavými sluchově postiženými osobami, najde v něm informace o životě nedoslýchavých, neslyšících i ohluchlých lidí, jejich diskuze o sluchadlech, kochleárních implantátech. Zabýváme se problematikou ušních šelestů, innitus, který trápí i lidi slyšící, nabízíme sociálně-právní poradnu pro osoby se ZTP, publikujeme na pokračování slovník znakového jazyka a poskytujeme spoustu cenných kontaktů a informací neslyšícím.
– Je téma, které si podle vás zaslouží větší pozornost?
Velký prostor dostává problematika dětí s vadami sluchu, které se rodí především slyšícím rodičům. Ti často nevědí, kam se obrátit, kde hledat pomoc, radu a jak se svými dětmi mohou komunikovat. Kde se mohou jejich děti kvalitně vzdělávat.
– Máte představu, jak jeho podobu ještě posunout dál?
Získat hodně inzerentů a sponzorů a zpřístupnit informace o této problematice, která nemá potřebnou publicitu u široké slyšící veřejnost, a to nejlépe každých čtrnáct dnů. To by byla paráda.
ANDREA GRUBNEROVÁ
Benešovský deník
http://www.benesovsky.denik.cz/
Přidejte odpověď