S řídnutím kostí se ve Zlínském kraji léčí přes 45 tisíc lidí a jejich počet se zvyšuje. Nemoc přezdívanou tichý zabiják pomůže odhalit vyšetření v rámci zítřejšího Světového dne boje proti osteoporóze.
ZLÍNSKÝ KRAJ Na začátku se projeví banální zlomeninou. Pak se často přidají další a následuje invalidní vozík, doživotní nehybnost i smrt.
Osteoporózu neboli řídnutí kostí nazývají lékaři tichým zabijákem právě proto, že nemá varovné příznaky. V Uherském Hradišti budou zítra nabízet vyšetření, které onemocnění odhalí včas.
„To znamená ještě předtím, než nastanou závažné komplikace,“ vysvětlila lékařka Eva Dokoupilová z uherskohradišťského osteologického centra.
V ulicích města budou mladí medici oslovovat starší osoby a ptát se na jejich potíže. Těm, u kterých budou mít podezření, doporučí návštěvu osteologické ambulance a odebrané vzorky krve zdarma prověří hradišťská nemocnice.
Běžně se za takové vyšetření platí, ale v rámci Světového dne boje proti osteoporóze bude zdarma.
Specialisté ve Zlínském kraji se dlouhodobě více než jinde snaží onemocnění zjistit a léčit včas. Proto tady funguje lepší spojení s nemocnicemi i praktickými lékaři. „Je zavedená praxe, že pokud si zlomeninu přivodí pacient nad padesát let, doporučuje mu lékař vyšetření, které problém odhalí,“ poukázal krajský radní pro zdravotnictví Lubomír Nečas.
„Když při zlomenině objevíme známky osteoporózy, domlouváme se na došetření s osteologickou ambulancí,“ řekla mluvčí kroměřížské nemocnice Veronika Klímová.
Najdou jen zlomek pacientů
Zlín má jedno z největších osteologických center v Česku, kde se léčí více než 40 tisíc lidí. Další je ve Vsetíně nebo Uherském Hradišti.
„Každý rok se počet pacientů o několik tisíc zvýší,“ sdělil zlínský lékař Pavel Novosad, který se na léčbu osteoporózy specializuje řadu let.
Přesná čísla ale neexistují, protože ani statistici toto onemocnění samostatně nesledují. A odborníci upozorňují, že i počet těch, kteří se na osteoporózu léčí, je jen malá část, kterou se podařilo odhalit. Zbytek pacientů často nic netuší, dokud nepřijde první nenápadná zlomenina. „Nejzávažnější jsou zlomeniny v oblasti kyčle, na jejichž komplikace umírá během prvního roku pětina pacientů a třetina zůstává invalidní,“ varovala uherskohradišťská lékařka Dokoupilová.
Nemoc postihuje osoby nad 50 let, většinou ženy. Projeví se třeba při špatném došlápnutí, menší zlomenině zápěstí, bolestmi zad.
Například když šestasedmdesátiletý senior Vojtěch Švihlák venčil psa, zrychlil krok a zlomil si kotník. „Teprve další vyšetření u specialisty odhalilo, že mi řídnou kosti rychleji, než by měly. Tím pádem jsou méně pevné a náchylnější ke zlomenině,“ zmínil Švihlák.
Pro praktického lékaře by to měl být jasný signál, že může osteoporózou trpět. Specializovaná ordinace pak může nasadit léčbu, díky které by první zlomenina měla být zároveň tou poslední.
—
„Nejzávažnější jsou zlomeniny v oblasti kyčle, na jejichž komplikace umírá během prvního roku pětina pacientů a třetina zůstává invalidní.“ Eva Dokoupilová, lékařka
Jana Fuksová
Mladá fronta DNES
Přidejte odpověď