Velkou část astmatiků tvoří náruživí kuřáci.
Možná je to i váš problém, jen to zatím nevíte. Jak se projevuje a jak ho správně léčit?
V současné době se počet potvrzených astmatiků v České republice odhaduje na přibližně 500 tisíc osob. Dalších asi 250 tisíc lidí o své nemoci neví, nebo ji nijak neléčí. Existují dvě hlavní formy průduškového astmatu. První je zánět vyvolaný alergeny, který způsobuje otok sliznice a poškození výstelky dýchacích cest. Spouštěčem bývají vnější alergeny, jako jsou například zvířecí chlupy, plíseň, roztoči nebo různé pyly. Tento typ nemoci se často objevuje už v dětství. Druhá forma je nealergická (tzv. neatopické astma). Vyvíjí se v pozdějším věku, a bývá proto označována jako „astma dospělých“. Její příčiny se dosud lékařům nepodařilo objasnit. Předpokládá se ovšem, že významnou roli zde hraje dědičnost.
Pozor na umělé vůně
U mnoha pacientů se obě tyto formy kombinují. Průběh onemocnění často zhoršují infekční nemoci, syntetické vůně a především cigaretový kouř. Příznaky mohou zesílit také kvůli nadměrnému stresu a emoční zátěži nebo při změnách počasí.
Kdo někdy prodělal astmatický záchvat, moc dobře zná situaci, kdy bolí doslova každý nádech. K typickým projevům patří také suchý dráždivý kašel a pocit úzkosti na prsou. Zároveň s výdechem se často ozývá pískot nebo šramot. V pokročilém stadiu onemocnění se dostavuje náhlý pocit nedostatku vzduchu, který je – podle stupně postižení – různě silný a přichází v různých časových intervalech.
Vše ukáže spirometr
Mnohdy trvá delší dobu, než se podaří stanovit přesnou diagnózu. Nedostatek dechu se totiž objevuje pouze při určité zátěži, což je i důvod, proč astma bývá nejdřív odhaleno u sportovců a aktivně založených lidí.
Čím dřív se začne s léčbou, tím lépe. Pokud tedy na sobě pozorujete některé z příznaků, na nic nečekejte a jděte k lékaři. Při podezření na astma se udělá nejprve pečlivá anamnéza. Poté následuje spirometrické vyšetření, které ukáže, do jaké míry jsou vaše plíce funkční. Měření se provádí výdechoměrem, do kterého musí pacient co nejsilněji vydechnout vzduch. Teprve pak lékař zjistí, jestli se opravdu jedná o astma, a určí stupeň závažnosti.
Dýchejte do břicha
Astma se bohužel úplně vyléčit nedá, ale můžete ho mít celkem dobře pod kontrolou. V první řadě je důležité vyhýbat se všem spouštěčům a pravidelně užívat předepsané léky. Jako doplněk může pacient provádět dechová a relaxační cvičení. Ta nejsou nijak složitá. Zkuste třeba následující cvik: zhluboka se nadechněte až e do břicha, které se krásně zakulatí e jako balónek, a teprve potom pusťte rve vzduch do hrudníku. Opakujte několik minut každý den.
Může potrápit v zimě pit
Všeobecně se ví, že nejhorším obdobím pro astmatiky je jaro a léto. Bohužel ani na podzim a v zimě, kdy pyly ve vzduchu nepoletují, uchu si řada pacientů neoddechne. Zatímco někteří lidé jsou extrémně citliví na pyly, jiné může potrápit né právě chladnější vzduch. Nejvíc problémů nemocným způsobují ným přílišné teplotní rozdíly při přechodu zevnitř ven a naopak.
V zimních měsících je proto při pobytu venku u vhodné, aby si pacienti preventivně zakrývali ústa a nos šálou. Zabrání tak přímému vnikání ledového o vzduchu do průdušek.
Zhoršení astmatu mohou způsobit také nachlazení nebo chřipka, které jsou v této době hodně časté.
—
Dušnost během záchvatu
Kvůli zánětu způsobenému abnormální reakcí imunitního systému dojde k zúžení průdušek a průdušinek. Při záchvatu se dýchací cesty prakticky uzavřou a vzduch je uvězněn v plicích (obrázek vpravo).
Chystáte se na odběr krve?
Pokud nerozumíte všem těm zkratkám, podívejte se na stránky www.laboratornitesty.cz Bez reklam vám mezinárodní portál LabTestsOnline vysvětlí význam zkratek, popis nemocí a důvody vyšetření.
Sporty bez omezení Suchý a velmi studený vzduch často působí problémy s dechem i zdravým lidem. Pro astmatiky jsou tyto podmínky pochopitelně ještě horší, sportovat však mohou bez omezení. Řadu astmatiků najdete i mezi vrcholovými sportovci. Je však nezbytné mít u sebe trvale inhalační lék, který rychle uvolní stažené průdušky. Vlhké podzimní počasí astmatikům nesvědčí. Ve vzduchu se tvoří více plísní, které mohou dráždit průdušky.
Novinky z lékárny
Potrava pro mozek Rybí olej Möller’s obsahuje zdraví prospěšné omega-3 mastné kyseliny DHA a EPA, které si tělo neumí samo vytvořit, a musí je proto přijímat ve stravě. Jejich pozitivní vliv na činnost srdce, mozku a zraku prokázaly stovky vědeckých studií. 250 ml koupíte od 232 Kč. Jako v bavlnce Přesně tak se budete cítit díky novince od firmy Topvet. Bavlníkový k olej stačí nanést na obličej nebo na tělo n a užívat si jeho blahodárné účinky. Olej d vaši pokožku vyživí, v uklidní a hlavně účinně u hydratuje. Proto je n vhodný zejména pro, kteří bojují s vysušenou nebo popraskanou kůží. Můžete ho použít také na vlasy jako masku. Cena: 248 Kč. Proti zubním kazům Chcete předejít zubnímu kazu? Používejte jednou týdně gel Elmex gelée, který chrání í povrch zubů před d působením kyselin.
Claudia
Přidejte odpověď