Vstupní hala Chrudimské nemocnice se 11. října proměnila v ordinaci pro preventivní vyšetření a také pro prezentační prostory vystavovatelů. Nemocniční zahrada pak nabídla prostředí pro běžeckou trasu a pro outdoorové aktivity. Hlavním cílem akce byla podpora výzkumu léčby onkologických onemocnění, na který se v průběhu dne vybralo téměř jedenáct tisíc korun.
Chrudim – „Při dnešní akci jsme se zaměřili na prevenci nejen nádorových onemocnění, ale i na propagaci zdravého způsobu života,“ uvedl ředitel Chrudimské nemocnice Vladimír Kučera. Na Den zdraví a běh naděje zavítalo téměř 750 dětí ze školek a základních škol z Chrudimi a okolí. Děti využily možnosti běhu na vytyčené trati o délce přibližně pět set metrů. Běh byl ale připraven pro všechny věkové kategorie.
„Děti si akci velmi užily. Je dobré, že se od raného věku mohou dozvědět hezkou a zábavnou formou důležité informace o ochraně zdraví, o první pomoci a bezpečném chování. Mohly si vyzkoušet také kompenzační pomůcky např. jízdy na koloběžkách, handbike a „jízdu“ na invalidním vozíku. Děti se tak učí pomáhat a nebýt lhostejní ke slabším a nemocným,“ uvedla Karolína Jonášová, učitelka červené třídy MŠ Pastelka, která se s dětmi zúčastnila této tradiční akce na novém místě.
Následně měli návštěvníci možnost projít stanoviště a seznámit se s prezentacemi a workshopy zaměřené na pohybovou aktivitu či programy zaměřené na simulaci postižení zdraví – vyzkoušet si mohli koloběžkování, hooping (cvičení s obručí), wooding (cvičení na houpacím prkně). U prezentace TJ Léčebny Košumberk byla k vyzkoušení připravena jízda na tricyklu, boccia, hanbike a jízda na invalidním vozíku. U stánku TyfloCentra zase chůze s bílou holí nebo simulaci zrakové vady.
Všichni návštěvníci si mohli obtěžkat i pravou olympijskou medaili. Tu přivezl ukázat Leoš Lacina, reprezentant České republiky a stříbrný z paralympiády z Londýna 2012 ve sportovní disciplíně zvané Boccia, patřící k české špičce v kategorii BC4, která je určena pro osoby po těžkých úrazech páteře.
Pro návštěvníky byla organizována v pravidelných třicetiminutových intervalech prohlídka pokojů standardní i intenzivní péče, ale třeba také biochemické laboratoře.
„Významná investice proběhla v loňském roce, kdy byl kompletně vyměněn lůžkový fond nemocnice. Takže všechny postele, ve kterých lidé leží a dnes mohli vidět, jsou nové, včetně nočních stolků,“ řekl náměstek generálního ředitele Nemocnice Pardubického kraje pro zdravotní péči Vladimír Ninger.
Ve vstupní hale nemocnice a chodbách byla připravena nabídka preventivních vyšetření, např. měření tělesných hodnot, anonymní odběry na zjištění nákazy HIV, cholesterol, glykémii, nádorový marker na prostatu (PSA), zjišťování krevní skupiny, krevního tlaku apod.
„Akce byla skvěle zorganizována a měla mnou neočekávanou velikou účast. Jen na přístroji InBody se za den změřilo více než 100 lidí,“ zhodnotila Den zdraví Pavlína Zdeňková Kroužková, jedna z vystavovatelek. „Budoucí sestřičky, studentky, naší Střední školy zdravotnické a sociální v Chrudimi, změřily stovkám zájemců tlak, hladinu cukru nebo cholesterolu“, doplnila Zdena Hrochová, ředitelka školy.
Dále byla připravena tematická stanoviště zaměřená na výživu, dentální hygienu, hygienu rukou, odvykání kouření, prevence úrazů, prevence onkologických onemocnění formou učení a ukázky samovyšetřování prsů a varlat na připravených modelech a informace k problematice pěstounství nebo dobrovolnické služby. Velký zájem byl také o zážitkové bloky, kde měli návštěvníci možnost vyzkoušet tzv. oblek stáří simulující omezenou pohyblivost a zhoršený zrak. Nejen přítomné ženy a dívky, ale i muži, využili tzv. oblek těhotenství a zjistili, jaké to je se pohybovat s bříškem odpovídající šestému měsíci těhotenství.
Chrudimský deník
http://chrudimsky.denik.cz/
Přidejte odpověď