O životě nevidomých a slabozrakých spoluobčanů na Náchodsku

ilustrační foto: Flickr.com

Vážení čtenáři. Chci Vám povědět o milé partě lidí, ke kterým osud nebyl příliš nakloněn. Sdružují se v SONS (Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR) oblastní odbočce Náchod, která sídlí v budově bývalého okresního úřadu Palachova 1303.

Náchodsko – Jejich předsedou je obětavý Aleš Podlešák. Jak jsem se seznámila s touto organizací? Zvláštní náhodou. Před pěti lety jsem v Náchodě potkala paní se slepeckou holí. Byl leden, náledí a šero. Paní přede mnou rozsypala tašku s nákupem a těžko vše zvládala. Přispěchala jsem jí pomoci a donesla tašku k ní domů.

Jmenovala se Marcela Bartošová a bydlela v Mlýnské ulici v Náchodě.

Doma mne požádala, zda bych s ní nejela jako průvodce do Prahy Jinonic do Střediska výcviku vodících psů (SVVP), kde si měla vyzvednout vodícího pejska. Ráda jsem souhlasila. Zajímalo mne, jak se s takovými psy pracuje i jak takové středisko vypadá.

Byla jsem velmi mile překvapena. Představovala jsem si nějaké chatky v lese s kotci. A zatím jsme viděli prosklenou halu plnou květin. Fotografie klientů se svými psími pomocníky, pečlivě chronologicky seřazené od doby založení SVVP. Upravené čisté kotce, louka pro výcvik, oplocený les pro venčení.

Středisko je umístěno nad Prokopským údolím ve vilové čtvrti. Pořádají se zde pro klienty „Dny setkání“, na kterých je připraven program, ale také možnost setkání a popovídání si.

Veřejnost a děti ze škol mají možnost vidět, co vodící psi dokáží. Nejen vodit, ale i vyhýbat se překážce, najít zastávku, přechod přes cestu, pomoci v metru či autobusu, vodit po správné straně ulice, přinést a podat. To je jen pár z činností každodenní práce vodícího psa. Ten se tak stává zrakem i oporou, věrným přítelem i pomocníkem svého pána na celý život.

Je to veliká zásluha kolektivu pracovníků SVVP, dík patří právě jim, že dovedou takto připravit své svěřence pro postižené lidi. Jejich práce vyžaduje velikou trpělivost.

Nikdy nezapomeneme na den, kdy jsme zde získali klidnou, trpělivou fenečku Hanny. Od této chvíle jsme se všechny tři staly nerozlučnými kamarádkami.

Marcela, Běla a fenečka Hanny.

Procestovaly jsme spolu světa kraj. Města i hory, hrady a zámky, navštívily koncerty a i Janáčkovo divadlo v Brně. Všude jsme byly ochotně přijaty. Zvláště v divadle v Brně. Zde se dvakrát přišel pořadatel zeptat, jestli Hanny či panička něco nepotřebují.

Dobře nám bylo až do chvíle, kdy paní Marcela nečekaně odešla ve věku 65 let z tohoto světa. S Hanny jsme zůstaly samy. Našly jsme však partu veselých přátel v Náchodě, mezi které paní Marcela patřila.

Mgr. Běla Hejzlarová, Česká Skalice, členka OO SONS Náchod

——

Centrum sociálních služeb pro nevidomé a slabozraké občany Královéhradeckého kraje pod názvem TyfloCentrum o.p.s. ve spolupráci se SONS vydává informační zpravodaj pro nevidomé a slabozraké STŘÍPEK. V něm je bohatá nabídka programů pro klienty nejen z Náchoda, ale i ostatních měst a obcí v okolí. V Náchodě lze Oblastní odbočku SONS navštívit při pravidelných úředních hodinách vždy v pondělí od 8 do 12 hodin. Při návštěvě budete vždy mile přijati a seznámeni s činností organizace. Oblastní odbočka spolupracuje s TyfloCentrem Hradec Králové, detašovaným pracovištěm v Náchodě a její pracovnicí slečnou Lenkou Kopsovou. Veškeré materiály jsou občanům předávány ve zvětšeném formátu písma, Braillovým slepeckým písmem nebo emailem tak, aby byly dostupné opravdu pro každého.

Náchodský deník
http://nachodsky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.