Lidem trpícím Alzheimerovou chorobou a jejich rodinným příslušníkům bude nově poskytnuto poradenství v Humpolci
Humpolec – Od dnešního dne mohou zájemci každý lichý čtvrtek v Literárním klubu městské knihovny v Humpolci navštívit Alzheimer poradnu. Poradenství je určeno všem, kterých se nemoc nějakým způsobem týká. Počty postižených touto chorobou se neustále zvyšují. Kvůli tomu se o poradenství v této oblasti zajímá stále více lidí.
„Zájem je skutečně velký. Naše poradna se snaží lidi vzdělávat a více o chorobě informovat,“ řekla Marcela Rýpalová, odborná pracovnice Alzheimer poradny.
Zaměření poradenství má široký záběr od prevence a diagnostikování problému až po zkvalitnění života s nemocí či vyhledáním odborné pomoci. „Ohrožené skupině nabízíme trénování paměti, snažíme se zpomalit projevy nemoci, navrhujeme úpravy životního rytmu nebo využití vhodných relaxačních technik,“ popsala činnost pracovnice poradny.
Velmi důležitým bodem sezení bývá diagnostika.
„Často se stává, že problémy nejsou projevem nastupující demence, ale například špatně určené medikace,“ vysvětlila Rýpalová.
Poradna se přitom nezaměřuje pouze na osoby trpící nemocí. „Poskytujeme také poradenství rodině nemocného nebo jeho pečovateli. Jsme schopní poradit v oblasti finanční podpory, sociálních služeb, jak zajistit vhodné kompenzační pomůcky či jak rozmístit nábytek, aby byl zajištěn komfort pro nemocného,“ pokračovala Rýpalová.
Stejně jako v jiných pobočkách i v Humpolci je nutné se na konzultaci v poradně předem domluvit. „Rezervace jsou nezbytné. Diagnostikovat problém a najít vhodné řešení trvá někdy i několik hodin. Nezřídka se také stává, že dojdeme k závěrům až po opakovaném sezení,“ vyložila Rýpalová s tím, že zájemcům jsou pracovníci poradny k dispozici také na telefonu či e-mailu.
Návštěvníci se nemusí na konzultaci nijak speciálně připravovat. „Občas se lidem stává, že nějaký bod či otázku zapomenou. Proto se hodí napsat si je na papír a s ním přijít,“ poradila Rýpalová. Veškeré služby poradny jsou poskytovány zdarma a na přání mohou probíhat i anonymně. „Je to velmi citlivé téma, kdy nás lidé kontaktují po telefonu či e-mailu a nepřejí si sdělovat osobní informace. To samozřejmě respektujeme, a proto nabízíme i anonymní osobní schůzky, kdy dotyčný nemusí sdělovat žádné iniciály,“ dodala ke službám Marcela Rýpalová.
Poradna se sídlem ve Ždírci u Polné se dlouhodobě snaží pokrýt co největší část Kraje Vysočina. Proto několikrát v týdnu pracovníci vyjíždějí do dalších měst v regionu a poskytují poradenství tam.
KLÁRA ŠAFUSOVÁ
Pelhřimovský deník
http://www.pelhrimovsky.denik.cz/
Přidejte odpověď