Osteoporóza patří mezi civilizační choroby současnosti. Celosvětově trpí touto nemocí každá třetí žena a každý pátý muž ve věku nad 50 let. Podle odborníků lze za hlavní příčinu označit nedostatečný příjem vápníku ve stravě.
Zákeřná a nenápadná nemoc způsobuje ztrátu pevnosti a pružnosti kosti, navíc bobužel bez prvotních příznaků. Řídnutí kostí následně vede k jejich oslabení a vzniku zlomenin, především krčku kosti stehenní, předloktí nebo obratlů. Vážné úrazy mohou mít bohužel za důsledek trvalé postižení a invaliditu.
Padesátka, „zlomový“ věk
Mezi rizikové faktory vzniku osteoporózy patří genetické předpoklady (malý vzrůst, světlá barva kůže), časná menopauza, nízký příjem vápníku, užívání některých léků, ale také sedavý životní styl, kouření nebo nadměrný příjem alkoholu a kofeinu. Výskyt osteoporózy v populaci se navíc neustále zvyšuje, v civilizovaných zemích se jedná o 7 až 8 % populace. Vápníku v kostech ubývá už od 30. roku života, typické je ale toto onemocnění pro období menopauzy, kdy se týká žen ve věku nad 50 let. Proto hlavně v tomto stadiu života věnujte dostatečnou pozornost svému zdravotnímu stavu. Pro klid v duši můžete docházet na bezbolestné vyšetření osteoporózy (tzv. denzitometrie), které se používá ke stanovení hustoty kostní tkáně a k určení množství minerálů v kostech.
Předcházejte řídnutí kostí
Osteoporózu lze léčit buď potlačováním řídnutí kostí, nebo podporou tvorby nové kostní hmoty. Prevence má svůj význam. Ve vyšším věku dbejte na bezpečnost při běžných činnostech a sportu, snažte se předcházet hlavně pádům, které mohou vyústit ve zlomeniny.
Základem léčby i samotné prevence je pravidelný pohyb a zdravá životospráva.
Pozornost věnujte stravě bohaté na vápník (mléko, mléčné výrobky, mák, sezam nebo tvaroh) a vitamin D (ryby a plody moře).
Doplňkovým zdrojem vápníku může být i brokolice nebo květák. Doporučený příjem tohoto minerálu pro dospělé osoby nad 50 let je 1200 až 1500 mg denně. Pokud máte pocit, že vaše strava neobsahuje dostatek vápníku, můžete sáhnout po volně prodejných léčivých přípravcích s kostními minerály.
doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph. D.
vedoucí Osteocentra Fakultní nemocnice Plzeň-Bory
„V České republice je jednou z hlavních příčin vzniku osteoporózy nedostatečný příjem vápníku. Téměř 78 % českých žen po menopauze nedosahuje podle průzkumu ani minimálního denního příjmu, což je 1 300 mg. Kromě vápníku jsou v rámci prevence osteoporózy důležité i kostní minerály, jako například zinek, který podporuje růst a hojení kostí, či měď, jež je nezbytná pro vazbu kolagenu a elastanu.“
Doporučená dieta s vysokým obsahem vápníku
– Nejprve rozdělte denní jídlo do více menších dávek.
– Větší část pokrmů s vyšším obsahem vápníku podávejte v odpoledních a večerních hodinách, protože vápník se nejlépe vstřebává v noci.
– Jeho vstřebávání podporuje kyselé prostředí. Do stravy proto zařaďte kyselejší potraviny (pijte ovocné šťávy a mošty, konzumujte kyselé zeleninové saláty).
– Omezte pokrmy obsahující kyselinu šťavelovou, jako špenát, rybíz, angrešt, a pokrmy s vyšším obsahem hrubé vlákniny, jako otruby, celozrnné mouky, chléb Graham apod.
– Omezte pití alkoholu, kávy a kofeinových nápojů vůbec.
—
Víte, že…?
Slovo osteoporóza vzniklo složením latinských slov „osteo“ Z kost a „porosis“ Z prořídnutí. Osteoporóza je záludná tím, že probíhá často i desítky let bez příznaků. Její výskyt přibývá s rostoucím počtem aut, jezdicích schodů a klesajícím počtem kroků, které denně ujdete. Brzkou známkou osteoporózy může být ztráta kostní hmoty v čelisti, kterou odhalí rentgen zubů. Osteoporóza způsobí 90 % všech zlomenin krčku kosti stehenní. Může se osteoporóza stát také vaším problémem?
– Utrpěla jste někdy i po malém úrazu zlomeninu?
– Užíváte po dlouhou dobu kortikoidy?
– Máte štíhlou nebo malou postavu?
– Vynechala vám někdy menstruace na dobu delší než půl roku?
– Byla jste někdy v životě upoutána alespoň na několik týdnů na lůžko (úraz, nemoc)?
– Strávíte denně na čerstvém vzduchu méně než 1 hodinu?
– Děláte pravidelnou pohybovou aktivitu méně než 2x týdně? * Kouříte pravidelně?
– Vypijete více než 3 šálky kávy denně?
– Vypijete denně méně než 0,5 l mléka nebo sníte méně než
100 g polotučného sýra? Jestliže na 3 a více otázek odpovíte ANO, potom i vám hrozí riziko osteoporózy.
Jana Uhlířová
Katka
Přidejte odpověď