Les protnou stezky pro vozíčkáře

Stezky pro vozíčkáře by měly vzniknout v Masarykově lese, který se rozkládá na 10 000 hektarech severně od Brna. Jde o největší souvislý lesní porost na Moravě a jeho součástí je i jižní a střední část Chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

Les je ve správě lesníků brněnské Mendelovy univerzity. První stezky pro vozíčkáře, ale i rodiny s malými dětmi, které na výlety vyrážejí s kočárky, chtějí vyznačit v příštím roce.
„Zatím výlet vozíčkářů do této oblasti vypadá většinou tak, že zaparkují vůz u lesa a po pár metrech zjistí, že se dál na vozíčku kvůli nekvalitní silnici, jejímu příliš ostrému sklonu nebo výmolům či jiným překážkám na těchto lesních komunikacích nedostanou,“ řekla Právu Jitka Fialová z Ústavu inženýrských staveb, tvorby a ochrany krajiny univerzity.
Řešení hledali její pracovníci ve spolupráci se slovenskými a polskými kolegy. Jedním z příkladů, kde stezky pro vozíčkáře příkladně fungují, je podle nich Krkonošský národní park. Před lety tam bylo pro postižené i rodiny s malými dětmi vyznačeno deset turistických okruhů. Podrobnosti o nich jsou uvedeny na internetové stránce správy parku.
Obdobně by chtěla v Masarykově lese postupovat i Mendelova univerzita. „Do tří let podrobně zmapujeme terén a vyznačíme stezky tam, kde je to pro vozíčkáře nejpříznivější. Ideálním je pro ně asfaltový povrch pouze s mírným sklonem. Nejlepší by bylo, aby tyto stezky vytvářely okruhy,“ doplnila Fialová. Cílem projektu je také zjistit to, které lesní cesty jsou ideální pro vyznačení stezek pro vozíčkáře a potřebují jen drobné technické úpravy.
Za čas by si měli vozíčkáři a lidé s malými dětmi jen otevřít na internetu stránku o Masarykově lese, která jim nabídne procházku po vybraných stezkách. Nástupní místa by měla být tam, kam zajíždějí autobusy brněnské městské hromadné dopravy. Univerzita si také dělá průzkum mezi vozíčkáři, aby zjistila, jak by nově vyznačené stezky měly vypadat.

Až na dno Macochy

Masarykův les začíná za lomem Hády na severním okraji Brna, kam se turisté chodí pokochat pohledem na jihomoravskou metropoli. Jeho střední část mezi Adamovem a nedalekými Křtinami je protkána stezkami pro pěší, u nichž jsou četné studánky, vyhlídková místa a také pomníky připomínající osobnosti, které se zasloužily o rozvoj lesnictví. Moravský kras sice tvoří strmé zalesněné kopce, přesto je na mnoha místech již nyní dobře přístupný pro vozíčkáře. Využít mohou například pro auta uzavřený Suchý a Pustý žleb, v nichž jsou stále kvalitní vyasfaltované silnice. Od března 2014 je přístupné i suché dno 138,7 metru hluboké propasti Macocha, kam se lze dostat přes Přední dóm Punkevních jeskyní. Jejich správa nechala kvůli vozíčkářům vybudovat speciální chodbu do Macochy.

Nástupní místa by měla být tam, kam zajíždějí autobusy brněnské městské hromadné dopravy

Vladimír Klepáč
Právo

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.