Euroklíč pomáhá handicapovaným

Jedním klíčem otevřete toaletu, odemknete výtahy i schodišťové plošiny. Píšeme o evropském projektu Euroklíč existujícím již více než čtvrt století, v Česku od roku 2007, postupně je realizován také v Jihomoravském kraji i na Vysočině. Je určen držitelům průkazů všech typů tělesného postižení, také diabetikům, stomikům, onkologickým pacientům, lidem trpícím roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou a dalšími nemocemi.

„Cílem projektu je zajistit osobám se sníženou schopností pohybu rychlou a důstojnou dostupnost veřejných sociálních a technických kompenzačních zařízení,“ uvedl v Brně Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR.
Projekt existuje v Rakousku, Německu, Švýcarsku, Švédsku, v zemích Beneluxu, částečně i na Slovensku. Jihomoravský kraj patří v Euroklíči k nejvstřícnějším. Podle Krásy je na jižní Moravě asi 130 eurozámků v různých organizacích a na 6000 Jihomoravanů má k nim euroklíč. „Čtyřicet nových eurozámků vyjde zhruba na 250 000 korun a 900 euroklíčů na 360 000 korun bez daně z přidané hodnoty. Letos poskytl Jihomoravský kraj půl miliónu korun, část prostředků jsme získali z jiných zdrojů,“ uvedl Krása.
Zdůraznil, že lidé s některými chorobami se musí uchránit před infekcemi, proto je pro ně velmi důležité čisté WC. Další uzamykatelná zařízení jsou také chráněna před vandaly. V Jihomoravském kraji lze použít euroklíč například v nemocnici Ivančice, v brněnské Olympii, na autobusovém nádraží v Boskovicích, v budovách magistrátu Brna.

Jan Trojan
Právo

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.