Štěstí leží v osobním pohledu na svět

S Alenou Čarvašovou, organizátorkou festivalu Štěstí s překážkou, na kterém lidé načerpají sílu a naději

České Budějovice – Na osudy těch, kteří se v rodině potýkají s trápením a zdravotními problémy, poukáže 3. ročník festivalu Štěstí s překážkou. Koná se v neděli 25. září od 13 hodin na budějovickém náměstí Přemysla Otakara II. a dodá naději i těm, kteří si myslí, že jsou v tom sami. „Celé odpoledne se budeme bavit bez ohledu na hendikep v duchu hesla Přijímejme život se všemi jeho barvami,“ láká zvědavé lidi s otevřeným srdcem organizátorka akce Alena Čarvašová.

– Co návštěvníky letos čeká?

Na náměstí zahraje hudba zacílená na různé věkové kategorie, vystoupí zde NEBE, hudební skupina klientů z Arpidy K. R. B. a Nezmaři. Představí se skupina neslyšících i slyšících tanečníků Blueberry, dospělí i děti se pobaví při představeních Bezvadydivadla i Divadla Okýnko. Rodiny si užijí prezentace neziskových organizací. Vyzkouší si jízdu na handbiku, tandemu, zapojí se do tichého vyšívání, projdou se s bílou hůlkou mezi piany, potěší se zooterapií, projedou překážkovou dráhu na invalidním vozíku nebo ochutnají dobroty připravené osobami s hendikepem. Pro mě jako pro organizátorku festivalu je důležité, aby přišli rodiče s malými dětmi, senioři i mládež. Ráda bych, abychom všichni společně prožili příjemnou atmosféru a vnímali osvětové myšlenky. Muzika je ideální prostředek pro navození příjemné atmosféry.

– Jaký program bude pro děti?

Asi v 15:45 uvidí divadelní představení Čárymurka, jinak si celé odpoledne užijí dovádění na skákacím hradu, lezení na horolezeckou stěnu, soutěží připravených sponzory akce i neziskovými organizacemi. Jim, ale hlavně jejich doprovodu doporučuji, aby navštívili i stan Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, kde si rozšíří znalosti ohledně rozumného hospodaření.

– A co ještě připravujete pro dospělé?

Asi od 14.10 zahraje Bezvadydivadlo hru Pravá láska. Od 13 hodin až do konce festivalu kolem 18. hodiny mohou účastníci navštívit ateliér Krásný domov, kde si prohlédnou nebo zakoupí ručně vyráběné doplňky do domácnosti či předpěstované bylinky. V hrnčířském ateliéru si zhotoví výrobek, který si mohou nechat vypálit. Z fotografického ateliéru si odnesou vzpomínku na jedinečný den. V každém z ateliérů spolupracují lidé se zdravotním hendikepem a lidé bez něj. K dispozici bude čerstvě upražená káva, napečené a nasušené dobroty připravené v neziskových organizacích. Letos nově otevřeme velký profesionální gastronomický stan, v němž zakoupíte guláš v chlebové misce, krůtí hamburger, těstoviny s omáčkou, nápoje, zmrzlinu, ledovou tříšť. Zakoupením občerstvení v tomto stanu podpoříme organizaci ARPIDA.

– Ostatně i rodiče dětí z Arpidy se programu také zúčastní.

Společně s návštěvníky si sedneme asi ve 14:45 před pódium a budeme diskutovat s maminkami, které mají už dospělé děti s hendikepem. Zeptám se jich, co by nyní s odstupem času udělaly jinak a co ze své praxe naopak doporučují. Jak dokázaly přijmout hendikep svého milovaného člověka a zda si nechaly pomoci. Myslím, že to bude velmi zajímavá, inspirující a netradiční debata, která může spoustě z nás otevřít pohled za další roh. Jsem přesvědčená, že i letos bude na akci Štěstí s překážkou pohodová atmosféra vzájemné tolerance, ohleduplnosti a nadhledu nad vlastním strachem i nad vlastním egem.

– Vy osobně máte se štěstím s překážkou spoustu vlastních zkušeností, a to je také důvod, proč festival pořádáte.

Sama mám dcerku s lehkým hendikepem. Než jsem se smířila s realitou a než jsem tento hendikep přijala a zároveň pochopila, že na světě je krásně, i když přijde bolest, trvalo to několik dlouhých let. Během nich jsem zničila spoustu krásného a ublížila hlavně sama sobě. Dnes už vím, že štěstí leží mnohem víc v osobním pohledu na svět než v reálných okolnostech. A to chci šířit dál. Přeji si, aby lidé, kterým se do života připlete hendikep někoho milovaného, minimalizovali dobu, kdy se trápí, bojí se a jen dřou. Protrápené, bolavé a unavené dny nás sice mnohému naučí, ale nikdo nám je už nevrátí, nikdy si je nebudeme moci užít znovu. Je škoda každého dne, kdy se se svými blízkými nesmějeme a neradujeme se prostě jen proto, že jsme na světě a máme se rádi. Možná to zní naivně a idealisticky, ale já si peklem bolesti prošla a vím, že mluvím pravdu. Pravdu, kterou může prožít každý z nás. A také vím, že tolerancí, pochopením a odhlédnutím od ochrany svého ega můžeme podat ostatním pomocnou ruku a vtáhnout je do života. Doufám tedy, že se i letos náměstí zaplní lidmi, kteří se navzájem s nadhledem chtějí vtáhnout do života, o němž jednou s radostí řekneme: Žili jsme ho naplno a stálo za to tady být.

RADEK GÁLIS
Českobudějovický deník
http://ceskobudejovicky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.