S Motorem na prsou vkročí sledge hokejisté do nového ročníku nejvyšší soutěže
ČESKÉ BUDĚJOVICE Měla by to být především motivace a psychická podpora. Ale také úvazek. Tělesně postižení hokejisté Českých Budějovic jdou do nového ročníku nejvyšší soutěže s novým názvem – Motor sledge České Budějovice.
„Je to pro nás obrovská motivace. Jsme rádi za nové jméno týmu, které nám se svolením majitelů ochranných známek Motor, umožňuje stát se nedílnou součástí českobudějovického hokeje,“ pochvaluje si předseda Motor sledge Zdeněk Klíma.
Po dvanácti letech se tak jihočeským sledge hokejistům plní sen. Mužstvo, které dříve neslo název Králové České Budějovice, konečně získalo známou a respektovanou značku. „Společně se Spartou Praha jsme jediný klub, který patří pod křídla takové organizace,“ vysvětluje Klíma.
A i prezident prvoligového Motoru České Budějovice Roman Turek si budoucí spolupráci pochvaluje. „Když někam přijedou, budou vystupovat pod stejným názvem, a to je i pro nás dobrá vizitka.“
I on má ke sportu handicapovaných a především sledge hokejistům respekt. „Kluky znám už spoustu let, ještě když jsem v Českých Budějovicích chytal. Vraceli jsme se z venkovního zápasu okolo půlnoci a hráči zrovna měli trénink. Nejenom za to mají náš obrovský obdiv,“ vzpomíná bývalý brankář Českých Budějovic.
Kromě vizuálních změn čekají jediný jihočeský sledge hokejový klub i ty v hráčském kádru. Po spolupráci s rakouským trenérem reprezentace Zdeňkem Vaňkem doplní českobudějovický klub hned deset hráčů. „Jedná se o hráče z Vídně a Klagenfurtu,“ přidává Klíma.
Ti budou do Čech jezdit pouze na zápasy. Tréninkové jednotky by však ve všech klubech měli hráči podstupovat téměř totožné. „Uvidíme, jak se tato spolupráce projeví v praxi,“ míní Klíma.
I to je před novým ročníkem jedna z dalších novinek. Česká sledge hokejová asociace se totiž rozhodla otevřít tuzemskou nejvyšší soutěž právě cizincům. Ti by měli posílit většinu českých mužstev. „Němečtí hráči budou nastupovat v Litvínově, Studénce nebo Olomouci,“ podotýká Klíma, který je také místopředsedou České sledge hokejové asociace.
Nejvyšší soutěž by se tak měla stát nejkvalitnější evropskou ligou. A podle slov Klímy je o ni v okolních státech velký zájem. „Hráči se perou o místa v českých týmech.“
Na handicapované hokejisty čeká celkem čtrnáct zápasů a případné boje v nadstavbě. Tam zamíří čtyři nejlepší celky po základní části. Mezi ně by rády patřily i České Budějovice. „Také bychom chtěli stabilizovat kádr. Začít hrát na dvě formace a častěji střídat, což není ve sledge hokeji tak intenzivní jako v hokeji,“ říká Klíma, který připomněl i situace v minulých letech.
„Měli jsme problém s hráčským kádrem, díky čemuž jsme se málem rozpadli. Nemohli jsme využít úplný potenciál opor mužstva, protože někteří vůbec nestřídali.“
Problémem jsou však ledové plochy v českobudějovické Budvar aréně. Kluby se předhánějí o lukrativní časy. Tělesně postižení hokejisté se v minulých letech na řadu dostávali až mezi posledními. „Nyní jsme se domluvili s Domem dětí a mládeže, že tréninky budeme mít v pondělí v půl deváté večer, což je oproti minulým letům skvělé,“ vysvětluje Klíma.
Loni odehráli Jihočeši pouze jedno utkání v Českých Budějovicích. Ke zbytku museli zamířit do Českého Krumlova nebo Jindřichova Hradce. Situace se pravděpodobně nezmění ani letos. „Zatím máme potvrzené pouze dva říjnové termíny v Českých Budějovicích. Na další dva čekáme, zda se uvolní místo,“ popisuje Klíma s tím, že případné zápasy budou hrát v Jindřichově Hradci.
V nových dresech nastoupí hráči Motor sledge v sobotu na ledě Pardubic. O den později se přesunou do Olomouce. Domácím fanouškům se v žluto-modrém představí 8. října s Litvínovem.
David Mrzena
Mladá fronta DNES
Přidejte odpověď