Od zahájení činnosti v roce 2004 získal Život bez bariér mezi poskytovateli služeb pro zdravotně postižené a seniory v regionu své pevné a nezastupitelné místo.
Činnost organizace významným způsobem podporuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, město Nová Paka, Královéhradecký kraj (Individuální projekt Služeb sociální prevence Královéhradeckého kraje) a Liberecký kraj, obce a města v kraji a samozřejmě řada nadací a fondů i individuálních dárců.
ŽBB provozuje půjčovnu kompenzačních pomůcek. Ročně zajistí pomůcky asi 150 zájemcům, kteří si je půjčují i dlouhodobě.
Co lze v půjčovně najít: rehabilitační a kompenzační pomůcky – např. motomed, různé typy mechanických vozíků, chodítka, polohovací postele, pomůcky do koupelny – které krátkodobě využijí i lidé po operacích, při rekonvalescenci, rehabilitaci, apod. Dlouhodobě pak pomůcky používají lidé, jimž usnadňují život s postižením nebo zmírňují důsledky stáří.
Půjčovna slouží lidem, kteří si pomůcku nemohou z finančních důvodů dovolit nebo se jim její zakoupení časově nevyplatí. Organizace v neposlední řadě také zaměstnává lidi se zdravotním postižením. Věnuje se také mapování přístupnosti budov a prostředí pro lidi se zdravotním postižením.
Tyto informace pravidelně zveřejňuje na svých webových stránkách a na stránkách města Nová Paka. Pořádáme sportovní a kulturní akce, jichž se účastní i veřejnost.
Pravidelně tak zájemci navštěvují hudební benefiční festival Klášter žije!, divadelní přehlídku Hraní bez hranic nebo sportovní „víceboj“ Hry bez hranic. Více o organizaci se dozvíte na webových stránkách www.zbb.cz nebo na našem facebookovém profilu.
Komu a s čím pomáháme
Sociální služby – odborné sociální poradenství, sociální rehabilitace a denní stacionář – komu a s čím pomáháme?
Názvy služeb jsou často pro laika nesrozumitelné, a proto když se například v rodině objeví zdravotní postižení, lidé často nevědí, na koho a s čím se obrátit.
Sociální služby navazují na léčebnou péči a pomáhají řešit novou a nepříznivou situaci daného člověka, jeho rodiny nebo blízkých.
Odborné sociální poradenství slouží lidem se zdravotním postižením, seniorům a osobám, pečujícím o osobu blízkou v domácím prostředí pro základní orientaci v systému sociálních dávek pro zdravotně postižené, posuzování zdravotního stavu a invalidity, pomáhá při vyřizování souvisejících záležitostí a poskytuje kontakty na další potřebné služby. Tou je například sociální rehabilitace nebo denní stacionář.
Sociální rehabilitace pomáhá lidem v tom, aby se naučili hlavní zásady péče o svou osobu a domácnost, naučili se hospodařit s penězi, zjišťuje se jejich schopnost pracovat, nacvičují se dovednosti, potřebné k tomu, aby člověk získal placené zaměstnání na chráněném, podporovaném nebo otevřeném trhu práce a mohl žít plnohodnotný život i přes zdravotní handicap.
Denní stacionář nabízí své služby těm, jejichž soběstačnost je snížena a potřebují pravidelnou pomoc jiné osoby, při každodenních základních činnostech – mytí, oblékání a stravování. Našim klientům nabízíme také různé rukodělné aktivity, jezdíme na výlety, navštěvujeme kina, hrady a zámky, poskytuje sportovní vyžití.
O autorovi: Texty Veronika Půrová, stránku sestavila I. Kovářová
Jičínský deník
http://jicinsky.denik.cz/
Přidejte odpověď