Postižené děti se budou moci učit manuálním pracím
Merklín – Začátek školního roku přinesl merklínské škole pro děti s mentálním postižením, kombinovanými vadami a autismem několik novinek – jiný název je jen jednou z nich. Škola, dosud speciální, se totiž stala také praktickou a nabízí uplatnění nejen svým absolventům, ale i dětem odjinud.
„Rozšířili jsme se o jednoletou a dvouletou praktickou školu v Merklíně a také o pracoviště v Sušici. Letos jsme ji ale otevřeli pouze tady v Merklíně, v Sušici bychom zatím nenaplnili třídu a hledáme vhodné místo,“ popisuje ředitelka Ivana Kováčová.
V LEDNU STĚHOVÁNÍ
Žáci praktické školy se teď učí v budově školy speciální, kterou dobře znají z předchozích let, ale za několik měsíců se budou stěhovat. Škola totiž dostane vlastní budovu. „Stojí nedaleko zámku, má zahradu a jsou v ní krásné prostory ze 17. století. Chceme tam vybudovat keramické dílny, dřevařskou dílnu, výtvarný ateliér a třídy. Koupil ji a také ji zrekonstruuje soukromý investor, my si ji pronajmeme. Pokud vše půjde dobře, mohli bychom se stěhovat na konci ledna 2017,“ pokračuje ředitelka.
Dá se vlastně říct, že v Merklíně začala fungovat střední škola bez výučního listu vychovávající manuálně zručné lidi.
„Praktická škola je pro absolventy naší i pro absolventy ostatních speciálních a praktických škol. Mohou se v ní vzdělávat děti s lehkým mentálním postižením, děti se středně těžkou a těžkou mentální retardací. Taková škola tady chyběla, naši absolventi neměli návaznost a jejich vzdělávání jsme museli uměle rozšiřovat o kurz pro doplnění základů vzdělání. Teď budou moci rovnou nastoupit na praktickou školu s tím, že jednoletá se může rozšířit na dva roky a dvouletá až na čtyři,“ podotýká Ivana Kováčová.
VĚTŠÍ INTERNÁT
Druhou merklínskou novinkou letošního školního roku je o jedno patro větší internát. „Bydlí tam žáci z Plzně, Přeštic i zbytku kraje. Rozšiřujeme ho o čtyři místa, celkem tedy pro dvanáct děti. Další jednotku pro stejný počet dětí bychom chtěli v budoucnu mít právě v nové praktické škole, protože zájem je velký,“ dodává ředitelka.
Na jižním Plzeňsku jiná taková praktická škola momentálně není. Nejbližší funguje v Horšovském Týně. Ředitelé ostatních nejen jihoplzeňských škol se už na merklínskou obracejí a ptají se, jestli má volná místa.
—
Dlouhý název
Do názvu merklínské školy přibylo slovo ‚praktická‘. Od 1. září se tedy jmenuje Základní škola speciální a praktická škola Diakonie Českobratrské církve evangelické Merklín.
PAVEL KORELUS
Plzeňský deník
http://plzensky.denik.cz/
Přidejte odpověď