Již po tisíciletí nám příroda poskytuje účinná léčiva. Nejde o převratný objev – velká část léků pochází původně z rostlin a farmaceutický průmysl jen vyvinul jejich syntetickou variantu.
Je jisté, že vysoce účinná antibiotika určitě mají v dnešní medicíně své nezpochybnitelné místo, na druhé straně je ale vhodné při lehčích onemocněních vsadit při léčbě na přírodu. Přírodní antibiotika nejsou sice tak „razantní“, zato nemají vedlejší účinky a nemůžeme na ně vzniknout rezistence. Důležité je nasadit je v počátcích, než se nemoc pořádně „rozjede“.
PREVENCE ZE ZAHRÁDKY
Existuje hned několik kandidátů, které můžeme označit jako široko-spektrální přírodní antibiotika. Měly by být pravidelnou součástí naší stravy, protože lidský organismus preventivně zásobují účinnými látkami. Na prvním místě pomyslného žebříčku účinnosti jsou nepochybně česnek a cibule. Tyto rostliny díky látce zvané alicin s přehledem likvidují bakterie i viry. Česnek nás rychle zbaví nachlazení, také snižuje krevní tlak i hladinu cholesterolu v krvi a povzbuzuje trávení. Cibule zase působí antibakteriálně u většiny infekčních onemocnění jako angína, rýma, bronchitida. Má protizánětlivé účinky, navíc výrazně posiluje imunitu. V lidovém léčitelství má výsadní postavení i křen. Užívá se vnitřně, ale i zevně jako obklad na špatně se hojící rány a revmatické klouby. Křen účinkuje proti nemocem způsobeným bakteriemi, viry, houbami i prvoky. Používá se také jako podpůrný prostředek při léčbě žloutenek, zánětů jater a vleklých infekcí močových cest i střev.
SILNÁ DVOJKA
Možná méně známé, ale stejně prospěšné pomocníky najdeme přímo v kuchyni: jsou to tymián a skořice. Aromatický tymián má velmi silné antiseptické, protivirové a antiparazitní účinky. Ve formě čaje se používá proti průjmům, k ošetření zánětu dutiny ústní a nosohltanu, při zahlenění, infekci dýchacích cest zánětech čelních dutina a také ke zmírnění kašle a bronchitidy. Možná vás překvapí, jak účinná je „obyčejná“ skořice. Zabírá proti širokému spektru virů, bakterií a plísní. Můžeme ji s úspěchem používat při nachlazení, chřipce, angíně, zánětech všeho druhu i při průjmu.
ÚČINNÝ ŽIVOTABUDIČ
Méně rozšířený, ale o to účinnější je olej z oregana, které je známé také pod názvem dobromysl. Oregano využíval k léčení už slavný lékař Hippokrates a není divu – má totiž osm krát více antioxidantů než jablka a třikrát tolik jako borůvky. Skvěle funguje při léčbě infekcí uvnitř zažívacího traktu, a je považován za zvláště silné širokospektrální přírodní antibiotikum. Má prokazatelný účinek na potlačení mikroba Helicobacter pylori, který se podílí na rozvoji žaludečních vředů.
—
ZÁZRAČNÉ ELIXÍRY, KTERÉ SI PŘIPRAVÍTE ZA PÁR MINUT
– Při nachlazení promíchejte rozdrcené stroužky česneku s medem, dejte do chladničky a užívejte po lžičkách před jídlem.
– Spouští se vám rýma? Bojujte s ní. Do hrnku vsypte pět až šest nadrobno nakrájených cibulí, přidejte tři lžíce medu, postavte do hrnce s vařící vodou a vařte 30 minut. Pak sceďte a užívejte jednu lžičku odvaru každou hodinu. Celou „várku“ je nutné spotřebovat ještě týž den.
– Na bolavé klouby skvěle zaberou obklady z křenu. Z 1 dílu nastrouhaného křenu, 5 dílů mouky a 1 dílu tuku si připravte placku, kterou přikládejte na postižená místa.
O. Píšová
Napsáno životem
Přidejte odpověď