Exekuční srážky z důchodů a dávek nemocenského pojištění: přes 1,1 miliardy korun vyplatila ČSSZ od ledna do června věřitelům svých klientů

xxx.cnb.cz

Přesně 84 699 důchodců mělo v červnu letošního roku exekuci z důchodu, který vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Průměrná výše srážky ze všech druhů důchodu v tomto měsíci činila 1 902 Kč. Od ledna do června 2016 ČSSZ poukázala na účty nikoliv důchodcům, ale jejich věřitelům celkem 973 miliónů korun.

„ČSSZ k červnu 2016 nemohla exekuci zařídit u více než 45 000 důchodů pro jejich nízkou výši, důchod dlužníků nedosahoval tzv. zabavitelné výše. Dluh však nezaniká. Pokud ho dlužník-důchodce neuhradí jiným způsobem, ČSSZ výkon rozhodnutí stále eviduje. V okamžiku, kdy se dlužníkovi důchod zvýší nebo se u něj změní např. počet vyživovaných osob, ČSSZ je povinna srážky zařídit,“ konstatoval ústřední ředitel ČSSZ Jiří Biskup.
Ze zkušeností ČSSZ při zpracovávání této agendy stále platí, že stoupá počet lidí, kteří si exekuci nebo dokonce několik exekucí do důchodu již přinášejí, což způsobuje mj. i vyšší časové nároky na zpracování dávek. Srážky z platu (příjmu) zaměstnaným občanům, kteří se ještě před odchodem do důchodu dostali do finančních obtíží končících uvalením exekuce, provádějí jejich zaměstnavatelé. Po odchodu dlužníků do důchodu tuto povinnost ze zákona přebírá ČSSZ coby plátce důchodu, tj. příjmu dlužníka.
Má-li žadatel o důchod exekuci nebo je-li v insolvenci, je vhodné k žádosti o důchod předložit i tzv. exekuční příkazy, v případě insolvence sdělit spisovou značku. Praxe ukazuje, že klienti si to neuvědomují, za dluhy se stydí či je nechtějí přiznat. Toto jejich jednání však zpravidla ovlivní délku řízení žádosti, která se může prodlužit.
Více exekucí z nemocenských dávek
V letošním pololetí ČSSZ evidovala téměř 2,5krát více exekucí na nemocenské dávky než před dvěma lety. Jestliže v roce 2014 v daném období byly provedeny srážky z důvodu nařízené exekuce a insolvence z dávek nemocenského pojištění (tj. z nemocenského a z peněžité pomoci v mateřství) u necelých 38 tisíc výplat, v pololetí roku 2016 jich bylo citelně více – přesně 86 392. Z dostupných údajů k pololetí 2016 je zřejmé, že i objem peněz putujících věřitelům z nemocenských dávek strmě stoupá. Za pololetí roku 2014 jim bylo vyplaceno 47,16 miliónu korun, letos to byl téměř trojnásobek, věřitelé na účty dostali 137,25 miliónu korun.

Tisková zpráva ČSSZ

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.