Památkáři na Vysočině vycházejí tablety vstříc neslyšícím

photo on stock.xchng

Během letošní návštěvnické sezóny připravil Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Telči, pro neslyšící spoluobčany průvodce několika památkovými objekty v Kraji Vysočina a v Jihočeském kraji. Tablety s videonahrávkami ve znakovém jazyce.

Havlíčkobrodsko – Jsou pro neslyšící, kromě psaného slova, další příležitostí jak poznat krásu a půvab našeho kulturního dědictví. Využít je mohou na státních zámcích v Náměšti nad Oslavou, Jaroměřicích nad Rokytnou a na Červené Lhotě.

Základem nově vytvořených průvodců pro neslyšící jsou videonahrávky ve znakovém jazyce vložené do tabletů, které budou k dispozici na pokladnách vybraných památkových objektů. Soubor krátkých filmů byl natáčen vždy v autentickém prostředí, tedy v daném sále či pokoji, a umožňuje tak neslyšícímu návštěvníkovi se rychleji zorientovat v prostoru a lépe si užít prohlídku samotnou.

„Jakmile přijde neslyšící návštěvník na pokladnu daného památkového objektu, bude mu nabídnut vedle psaného textu i tablet a on s ním může absolvovat běžnou návštěvnickou trasu za doprovodu videonahrávky ve znakovém jazyce“, upřesňuje ředitelka územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči Martina Indrová.

Tento pilotní projekt připravilo metodické centrum pro vzdělávání (Národního památkového ústavu) v Telči a jedná se o další aktivitu v rámci zastřešujícího vzdělávacího projektu Památky nás baví. Národní památkový ústav se edukačním aktivitám na památkových objektech věnuje dlouhodobě. V loňském roce vydal soubor pěti metodik, z nichž jedna je věnována právě návštěvníkům památkových objektů se specifickými potřebami.

Zkušenost v používání tabletů pro neslyšící má Národní památkový ústav také v Kroměřížských historických zahradách. Daří se mu zpřístupňovat památky zahradního umění osobám se zdravotním znevýhodněním. Metodické centrum zahradní kultury Národního památkového ústavu v Kroměříži vytvořilo průvodce kroměřížskou Květnou zahradou pro neslyšící – tablet s videonahrávkami ve znakovém jazyce – již v roce 2015.

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Telči, je jedním ze čtrnácti krajských pracovišť NPÚ. Jeho úkolem je naplňovat v Kraji Vysočina poslání odborné instituce památkové péče dané zákonem. Např. zpracovávat odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, poskytovat konzultace a odbornou pomoc vlastníkům kulturních památek při jejich obnovách a sledovat stav památkového fondu na území kraje.

Pracoviště v Telči také zpracovává návrhy na prohlašování věcí či objektů za kulturní památky a podílí se následně na jejich evidenci. Spravuje dokumentační sbírky plánů, fotografií a dalších odborných podkladů ke kulturním památkám, vede veřejně přístupnou knihovnu, vydává sborník Památky Vysočiny, organizuje cyklus přednášek Rodinné stříbro – Památky kolem nás a provádí archeologické průzkumy.

Od 1. ledna 2015 působí při územním odborném pracovišti v Telči metodické centrum pro vzdělávání, které se zaměřuje na tvorbu edukačních programů a vzdělávání v památkové péči. Další informace najdete na www.npu-telc.cz.

Ilona Ampapová
Havlíčkobrodský deník
http://havlickobrodsky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.