Dna, pakostnice nebo také nemoc králů. To všechno jsou názvy jedné nemoci, která dnes postihuje až 2 % populace.
Nemoc trápící častěji muže než ženy, bývá způsobena nedostatečnou schopností ledvin vylučovat z těla močí kyselinu močovou, která se pak jako drobné a ostré krystalky močanu sodného usazuje v kloubech, chrupavkách a šlachách a vyvolává v těle záněty, které se projevují otoky a silnou bolestí. Jde o metabolické onemocnění obvykle provázené vysokou hladinou kyseliny močové v krvi. Ale pozor, neplatí to opačně, lidé s vyšší koncentrací kyseliny močové v krvi nemusí vůbec trpět dnou.
O co jde?
Kyselina močová se v podobě krystalků usazuje nejvíce v kloubu palce u nohy (podagra), méně často bývají napadeny kotníky a kolena (gonagra), zápěstí a klouby prstů (chiragra) nebo ramena (omagra). Někdy se různě velká ložiska v podobě hrbolků, kterým se říká tofy, objeví i v kůži, hlavně kolem loktů a na rukách. V ledvinách zase mohou způsobit ucpání jemných filtračních kanálků nebo vytvářejí ledvinové kameny.
Jaké jsou příznaky?
První známkou nemoci bývá náhlá a prudká bolest v místě postiženého kloubu, která přichází obvykle v noci. Příčinou je pokles tělesné teploty po ulehnutí ke spánku. Napadené místo oteče, zčervená, bolí a je velmi citlivé na dotek. Bývá dokonce tak citlivé, že nemocnému vadí i dotek přikrývky. Následující záchvaty bývají sice už slabší, ale vedou k trvalejším poškozením kloubů. Záchvat vyvolává obvykle nějaká zátěžová situace – stres, silné léky, infekce, operace, oslabení jinou nemocí, alkohol, ale také třeba špatná výživa, přesněji přejídání.
To proto označení dny jako nemoci králů…
Svou roli při vzniku dny sehrávají i tzv. puriny – látky, které jsou přirozenou součástí lidského organismu.
Část se jich vytváří v játrech, část přijímáme v potravě.
Z chemického hlediska jde o dusíkaté sloučeniny adeninu, guaninu a hypoxantinu. Nadbytečné puriny se působením kyslíku mění na kyselinu močovou a té se zdravý organismus zbavuje močí. Problém ale nastane, když tělo trpí poruchou vylučování kyseliny močové, anebo když do sebe ládujeme jídla, která obsahují mnoho purinů a vyrábíme více kyseliny močové, než s jakým si naše tělo dokáže poradit.
Jaká je první pomoc?
Kyselina močová se může v těle hromadit po řadu let, aniž by způsobovala nějaké potíže. Akutní záchvat se objevuje náhle a je třeba vyhledat pomoc lékaře. Přesto existují prostředky, které pomáhají. Třeba omega3 mastné kyseliny, které jsou obsaženy v rybím tuku a dají se koupit v tabletách. Záněty mírní také vitaminy C a E, napomáhají k normální tvorbě kolagenu, který je důležitý pro správnou funkci chrupavek a kostí. Zabírá celer a celerová šťáva. Lidovým receptem na dnu jsou třešně, které snižují hladinu kyseliny močové v krvi a podobný účinek mají i višně, jahody a borůvky.
Prvním a nejdůležitějším krokem je změna strav. Je třeba vyhnout se potravinám bohatým na puriny – zvěřině, huse, kachně, vnitřnostem, uzeným rybám a sardinkám. Doporučuje se vynechat alkohol, kávu, kolové nápoje ani pivo. Je třeba také snažit se víc hýbat a trochu zhubnout, pít minimálně 1,5 litru tekutin denně, odpočívat a relaxovat.
Naopak vhodnými potravinami jsou hnědá rýže, kukuřice, vařené zelí nebo kapusta, mrkev, cibule, datle, čerstvá dužina z kokosu, avokádo, med, zakysané mléčné výrobky, banány, hrušky, jahody, třešně, pomeranče či grepy (více v tabulce vpravo).
Medicínské studie prokázaly, že…
… v roce 2010 trpělo dnou dvakrát více lidí než v roce 1970. Příčinou je rostoucí průměrný věk populace, špatné stravování a zvyšující se počet lidí s vysokým krevním tlakem.
… k záchvatům dny dochází nejčastěji na jaře a v noci.
… dna se objevuje hlavně u mužů, ženy postihuje 20x méně často.
Jak předejít rozvoji dny nebo zmírnit její projevy?
Základ které purinů bychom kolem obsahují 50–ve stravy pak 100 150 měli gramech. by mg méně potraviny měly a úplně než tvořit Výrazně 50 vyloučit s miligramů potraviny, obsahem omezit ty, které purinů Ořechy, kakao lískové mandle ořechy kakao 1900 10 9 mg! mg mg chřest celer květák ředkvičky 10 10 14 6 mg mg mg mg
obsahují více než 150 mg purinu. vlašské ořechy 8 mg kapusta 6 mg
Průměrný obsah purinů v potravinách brambory 6 mg
(mg/ 100 g potraviny) Mouka, výrobky pekárenské kedlubny fazolové lusky 5 5 mg mg
Maso, uzeniny Ryby ovesné vločky 30 mg okurky 3 mg
vepřové 48 mg sardinky 120 mg celozrnný chléb 14 mg mrkev 2 mg
telecí 48 mg sleď 69 mg bílé pečivo 8 mg cibule 1 mg
hovězí 40 mg pstruh 56 mg pšeničná mouka 0 mg
kuřecí 40 mg kapr 54 mg Ovoce
králičí 38 mg štika 48 mg Brambory, luštěniny borůvky 2 mg
zvěřina 37 mg losos 22 mg zelený hrášek 80 mg jahody 5 mg
ang. slanina 25 mg čočka 70 mg hrušky 1 mg
šunka 24 mg Mléko, vejce hrách 45 mg jablka 1 mg
žloutek 5 mg fazole 44 mg pomeranče 1 mg
Vnitřnosti vejce 6 mg švestky 1 mg
játra 95 mg mléko 1 mg Zelenina hrozny 1 mg
ledvinky 80 mg bílek 1 mg špenát 23 mg meruňky 0 mg
POZNÁMKA: HODNOTY PURINŮ PŘEVZATY Z TABULEK ODDĚLENÍ KLINICKÉ VÝŽIVY THOMAYEROVY FAKULTNÍ NEMOCNICE V PRAZE
J. SVOBODOVÁ
Týdeník Televize
Přidejte odpověď