Plavec, plavkyně, jachtař, stolní tenista a lukostřelec. Mezi 36 českými paralympioniky, kteří vyrazí do Ria, jich je pět z jihu Čech.
ČESKÉ BUDĚJOVICE Prvního září se sejdou v pražských Kbelích a vyrazí směr Rio de Janeiro. Bude to menší výprava než ta, která letěla do Jižní Ameriky začátkem srpna, ale i tahle má řadu medailových ambicí. Někdo jede už na několikáté hry, jiní na své první. A další dopředu upozorňují na to, že budou jeho poslední.
„Doufám, že si hry maximálně užiju, další už totiž neplánuju. Očekávám, že mimo bazénu a pokoje v paralympijské vesnici uvidím i něco málo z Ria. Nejlépe z lanovky na Cukrovou homoli,“ říká například Běla Třebínová, rozená Hlaváčková. Je jednou ze sportovců, kteří vyrazí na hry z jihu Čech. A je také jednou z nejzkušenějších v české výpravě. Startovala už na hrách v Aténách v roce 2004. Kdyby nevynechala před čtyřmi lety Londýn, kdy si dala od závodění pauzu, byly by to už její čtvrté paralympijské hry.
„Těžko říct, co nás tam čeká. Myslím si, že tyhle hry budou mít úplně jinou atmosféru než ty aténské a pekingské, ale zato mě osobně tam čeká mnohem větší konkurence,“ vysvětluje čtyřicetiletá plavkyně, která je paraplegikem od roku 1999. Na hrách se představí v disciplínách 200 metrů polohový závod, 50 a 100 metrů volným způsobem a na znakové padesátce.
„Největší šance mám asi právě na znaku,“ vysvětluje žena, která na předchozích hrách získala dohromady pět medailí – tři zlaté, stříbrnou a bronzovou.
Petráček se chystal čtyři roky
O znakové padesátce mluví jako o své parádní disciplíně i plavec Arnošt Petráček. V pětadvaceti letech se jedná o jeho třetí olympijské hry. Na těch prvních byl v Pekingu. I v jeho případě platí, že se jedná o zkušeného závodníka, který už dopředu upozorňoval, že po Riu si dá od plavání rok pauzu.
“ Já si ty hry jedu hlavně užít. A takovou třešničkou na dortu by pro mě byla medaile v disciplíně 50 metrů znak. Na předchozích olympiádách to nevyšlo, tak snad teď. Pevně věřím, že to vyjde,“ vypráví Petráček, který úspěchu v Brazílii podřídil přípravu posledních čtyř let. Se svým trenérem vše směřoval právě k závodu na padesát metrů znak.
„Plavali jsme na té trati veškeré závody posledního roku,“ říká Petráček, který je v těchto dnech na soustředění na Kanárských ostrovech. Ještě ho čeká po návratu jedno reprezentační v Nymburce a poté vyrazí na kbelské letiště, odkud se vydá se zbytkem výpravy přes oceán.
Navíc jako jeden z mála má s Riem zkušenost, protože v roce 2009 tam byl na mistrovství světa. A tak si může říct, že ví, do čeho jde.
To úplně nemůže jachtař Daniel Bína, který je paralympijským nováčkem. Závodně plachtil od roku 1982. O sedm let později byl po autonehodě upoután na invalidní vozík a na loď se vrátil v roce 2003.
„Absolvoval jsem už mnoho kvalifikací, mistrovství světa a světových pohárů, takže mám představu, co mě tam čeká,“ říká 46letý Bína, který žije ve Včelné u Českých Budějovic a v krajském městě se narodil.
„Dvakrát už jsem se v minulosti pokoušel kvalifikovat. Teď jsem se dostal mezi šestnáct lodí z desátého místa,“ pochvaluje si Bína, který má jasnou představu o tom, jak by chtěl dopadnout. „Hodně to tam teče a jsou tam velké změny větru, takže terén nebude jednoduchý. Ale chtěl bych být v první desítce. Když to půjde dobře, tak v osmičce a malý zázrak by byl do šestého místa,“ říká muž, který se na vlny připravoval například i v Nizozemsku. Zatímco on s celou výpravou poletí 1. září, jeho loď už je na cestě teď. Díky Bínovi se na paralympijské hry vůbec poprvé dostal i český jachtař.
Karabec jede už pošesté
Na své šesté paralympijské hry v historii vyráží i stolní tenista Ivan Karabec. Rodák z Českých Budějovic, který od svých čtrnácti let žije v Havířově, měl premiéru v Atlantě v roce 1996. O čtyři roky později v Sydney dokonce získal zlatou medaili. „V Riu už vůbec nepůjde o umístění, ale moc se chci zúčastnit. Šestou účastí bych se stal rekordmanem mezi českými paralympioniky,“ uvedl už dříve Karabec.
Velké ambice může mít i 34letý rodák z Kaplice David Drahonínský, který žije v Praze. V lukostřelbě je totiž aktuálním mistrem světa. Dlouho byl mezi lukostřelci na hrách sám. Na poslední chvíli se k němu ovšem kvalifikovali další tři čeští závodníci.
—————–
Přehled – Jihočeši na paralympiádě: Běla Třebínová – Čtyřicetiletá rodačka z Náchoda, která žije v Českých Budějovicích, se představí v plavání. Arnošt Petráček – Pětadvacetiletý plavec je rodákem z Písku a žije v Jankově. Daniel Bína – Letos šestačtyřicetiletý jachtař žije ve Včelné u Českých Budějovic. Ivan Karabec – Stolní tenista se narodil v Českých Budějovicích, ale už od čtrnácti let žije v Havířově. David Drahonínský – Lukostřelec pochází z Kaplice, ale dlouhodobě žije v Praze.
Roman Šperňák
Mladá fronta DNES
Přidejte odpověď