V olympijském parku si dnes lidé budou moci vyzkoušet sporty pro handicapované i komunikaci se sluchově postiženými. V areálu bývalých jatek vedle Tyršových sadů bude připraven také trenažér simulující dopravní nehody.
PARDUBICE Součástí Olympijského parku Pardubice nebudou jen různé sportovní disciplíny, exhibice či turnaje a kulturní akce. Dnes je totiž na programu Veletrh sociálních služeb aneb Žijeme v pestrém světě, který se bude konat od 11 do 17 hodin v areálu bývalých jatek vedle Tyršových sadů.
„I lidé žijící s handicapem rádi sportují, a to nejenom pasivně, ale také aktivně. Návštěvníci olympijského parku se budou moci formou netradičních zážitků a na vlastní kůži seznámit s jednotlivými sociálními službami v Pardubicích,“ uvedl náměstek primátora, zodpovědný za sport a sociální politiku, Jakub Rychtecký.
Připraven je program, který mimo jiné zahrne zážitkové semináře nebo hudební a taneční vystoupení. Zájemci si budou moci vyzkoušet jízdu na dvoukole či handbiku, lukostřelbu nebo bocciu, sport podobný francouzskému pétanquu, který je určen lidem s těžkým tělesným postižením odkázaným na invalidní vozík.
„Například jízda na dvoukole v roli člověka se zrakovým postižením je úžasným zážitkem, věřím však, že je zároveň i výchovou k toleranci,“ řekl Rychtecký.
Návštěvníci si také budou moci vyzkoušet, jaké to je, komunikovat se sluchově postiženým. „V areálu bude k dispozici znakovací medvěd, což je didaktická pomůcka, určená pro nácvik komunikace v rodinách s dětmi se sluchovým postižením. Nebo si zájemci budou moci zahrát goalball. Jedná se o kolektivní míčový sport, určený pro nevidomé a slabozraké,“ uvedla Michaela Stránská z odboru sociálních věcí pardubického magistrátu.
BESIP Team navíc lidem umožní vyzkoušet si otočný trenažér, simulující situace při dopravní nehodě.
Představí se také kreslíř a humorista Jan Honza Lušovský a chybět nebudou ani soutěže pro děti, které pro ně chystají organizace poskytující sociální služby.
Do Olympijského parku Pardubice se zapojí také klienti z chráněného bydlení Domova pod Kuňkou a z organizace Most do života. Ti budou pořadatelům pomáhat zejména při běžných činnostech. „V dnešní době se žádná větší akce bez dobrovolníků prakticky uskutečnit nedá. A je přece lhostejné, zda se jedná o člověka zdravého, nebo s handicapem. Jsme velice rádi, že v našem týmu můžeme uvítat i osoby s mentálním postižením z chráněného bydlení Domova pod Kuňkou,“ řekla koordinátorka dobrovolníků Klára Šádová.
„Mnoho našich uživatelů má rádo sport. Aktivně se účastní různých sportovních klání, jezdí za sportovními zážitky, dívá se v televizi na sportovní zápasy, a proto jsme se společně domluvili, že by mohli být aktivní součástí olympijského parku jako dobrovolníci. Budou pomáhat při úklidových pracích a pevně věříme, že s jejich službami bude panovat spokojenost,“ uvedl vedoucí chráněného bydlení Domova pod Kuňkou Jaroslav Havlík.
Lenka Štěpánková
Mladá fronta Dnes
Přidejte odpověď