Nahraďte chemii bylinkami

: Flickr.com

S každou „bolístkou“, kterou léto přinese, k lékaři běžet nemusíme, stačí sáhnout do přírodní lékárny.

Hezké počasí láká k výletům, občas ale přeceníme síly a svaly se „ozvou“. Zkuste kostival, většinou je k dostání ve formě masti, nebo nasbírejte čerstvé listy a rozmělněte je na pastu. Léčit s ním můžete výrony, modřiny či masírovat namožené končetiny. Možná vás překvapí, že skvělým pomocníkem na bolesti svalů může být i kurkuma. Pastu z tohoto koření připravíme jednoduše – jeden díl mleté kurkumy a dva díly vody asi deset minut povaříme, přidáme pár kapek olivového oleje a ještě vlažnou směsí natřeme bolavé místo.

CHLADÍ A LÉČÍ

O rostlině aloe vera jste už jistě slyšeli. Tato léčivka, kterou si můžete pěstovat doma jako pokojovou rostlinu, se používá ke zklidnění menších vyrážek, popálenin či opařenin. Účinnou látku získáme jednoduše: z živé rostliny odlomíme list, rozřízneme a čerstvou šťávou ošetříme postižená místa.

KDYŽ HLAVA BOLÍ

Ať už vás hlava bolí ze sluníčka, nebo po večírku pod hvězdami, je dobré mít při ruce levanduli. Esenciální olej z této krásné fialové rostliny pomáhá při lehčích migrénách i nespavosti. Stačí si namasírovat spánky a šíji. Jistě není na škodu vědět, že pro svou schopnost zlepšit náladu byla levandule považována za lehké antidepresivum. Účinnou pomoc najdete i v kuchyni v podobě majoránky. Toto aromatické koření zklidňuje nervovou soustavu, a proto se používá při rozčilení, stresu, nespavosti a migréně. Zkuste si připravit čaj: 1 lžičku sušené majoránky zalijte šálkem vroucí vody, po 3 minutách sceďte a ještě teplý čaj vypijte.

PRO RYCHLEJŠÍ HOJENÍ

Návštěva přírody je jistě skvělá věc, hmyz nám ji ale může znepříjemnit. Na bodnutí či štípance, které si z výletu přineseme, skvěle funguje echinacea považovaná za přírodní antibiotikum. Tinkturu zřeďte a potírejte jí poraněná místa. Sílu skrývá i nenápadný jitrocel, který účinkuje jako antihistaminikum. Natrhané čerstvé listy přikládejte na místa, která svědí, drobné rány a oděrky. Úleva je zaručena.

NA ZKLIDNĚNÍ

Sluneční paprsky jsou příjemné, ale někdy mohou pokožku i „pozlobit!“. Mírné podráždění vyřeší vlažný odvar z heřmánku, kterým zarudlá místa potíráme. Možná jste nevěděli, že na spáleniny funguje i obyčejná citronová šťáva – spálená místa jí lehce potřeme a poté zasypeme kosmetickým pudrem. Podobné účinky má díky svým protizánětlivým účinkům i vychlazený zelený čaj, kterým lehce poléváme podrážděnou kůži.

Napsáno životem

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.