Handicapovaný Kanaďan, hvězda breakdance

Kanaďan Luca Patuelli (foto), jenž patří ke světové špičce tance zvaného breakdance, mezi níž je jen hrstka tělesně invalidních, k sobě přitahuje svým poselstvím zájem mnoha lidí s handicapem. Jeho heslo zní: „Žádné výmluvy, žádné hranice.“ Píše o tom agentura AFP.
Při svých představeních se tento osmadvacetiletý tanečník s téměř nehybnýma nohama rychle otáčí kolem svých berlí či rukou pomocí pohybu trupu. Vydělává si také jako konferenciér a tak objíždí svět a přesvědčuje handicapované, že ne vše, co se jim zdá nemožné, je nemožné doopravdy.

Luca si loni na předměstí Montrealu otevřel taneční školu pro invalidní žáky.

Díky jeho didaktickému přístupu a přesvědčování dosáhli někteří skutečného pokroku. „Někomu se zcela změnil život. Například Michel má zasaženou motorickou část mozku. Zpočátku se sám nedokázal ani posadit na své křeslo. A dnes mu to už nečiní žádné problémy,“ raduje se Luca.

Italskokanadský umělec, více známý pod přezdívkou Lazylegz (líné nohy), také do jisté míry překonal to, co se zdálo být nepřekonatelné.

Luca má artrogrypózu, vzácnou vrozenou chorobu s mnohačetnými syndromy, charakterizovanou neuromotorickými problémy, především ztuhnutím kloubů.

Jeho energie a nadšení dokáže lidi kolem něho zcela získat. Jeho rodiče s ním od dětství jednali jako s normálním dítětem, a tak se Luca mohl rozvíjet pomocí sportu, ve Spojených státech, v Marylandu objevil tanec hip-hop.

Luca se díky pořadu America’s talent proslavil i v mezinárodním měřítku a YouTube jeho slávu ještě rozšířilo.

V roce 2010 se tento rodák z Montrealu dočkal velkého uznání při televizní soutěži So you think you can dance Canada a při zahájení paralympijských her ve Vancouveru.

Nehybnost dolních končetin vyžaduje, aby věnoval co největší péči svalům v horní části těla. „Denně cvičím,“ zdůrazňuje.

Přes své problémy dokázal Luca ujít již dvakrát kilometr cesty bez berlí. To u něho bylo vzhledem k jeho chorobě dosud nemyslitelné.

Lazylegz nehodlá nikdy propadnout lenivosti. „V budoucnu bych chtěl otevřít více tanečních škol ve světě,“ svěřuje se. Věří, že se mu to podaří, neboť spoléhá na svůj kolektiv ILL-Abilities, sdružující nejzkušenější tanečníky mezinárodní scény, kteří mají rovněž nějaký hendikep.

invArena

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.