Přesun školáků jinam: aktuálně bez zájmu

photo on stock.xchng

Začleňování žáků se speciálními vzdělávacími potřebami je leda pokusem o snížení úrovně českého školství. To tvrdí ředitelka Mateřské školy, Základní školy a Střední školy na vyškovském Sídlišti Osvobození Olga Gabrielová.
Oceňuje tak postoj rodičů.

„Ti s inkluzí nesouhlasí a chtějí ponechat dítě ve stávající škole. V tuto chvíli tak žádný žák od nás neodchází jinam. Ani nikdo není v péči psychologa, který má poradit s případným přestupem,“ přiblížila Gabrielová.

Její slova potvrdila i matka, jejíž syn školu na Osvobození navštěvuje. Chtěla zůstat v anonymitě. „Má mentální postižení. Běžnou školu si pro něj nedokážu představit. Nevěřím, že by v ní měl takovou péči jako nyní. Učitelky děti znají a můžou si dovolit mít ke každému individuální přístup.
V klasické základní škole ve třídě o třiceti dětech by to byť s asistentem nefungovalo,“ řekla matka.
Aktuálně nemá žádné signály o tom, že by rodiče chtěli přemístit své děti ze speciálních škol do základních, ani vyškovský odbor školství. „Zápisy se konaly v únoru a z těch žádné takové informace momentálně nemáme,“ přiblížila vedoucí odboru Petra Lakomá.
Dodala, že zájemci si můžou vybrat kteroukoliv školu. Na druhou stranu však záleží, jestli bude mít vhodné podmínky. „Tedy například možnost dělení tříd nebo dostatečné kapacity. I tak ale dítě musí posoudit pedagogicko-psychologická poradna. Zjistí, o jaký typ začlenění by se jednalo,“ vysvětlila Lakomá.

RUŠENÍ ŠKOL?

Kroky podle Gabrielové pak povedou ke zrušení speciálních škol. „Už nějaký čas nemají nárok na evropské dotace, nepočítá se s nimi a v poslední době přijmout nové dítě do školy je takřka nemožné. Třídy se slučují a stavy učitelů snižují. Z důvodu nedostatku nových žáků. Tak komu vlastně jde ve finále o děti?“ tázala se Gabrielová.
To, že je existence škol zřízených pro žáky s mentálním postižením značně ohrožená, potvrdil i náměstek krajského hejtmana Stanislav Juránek. „Školské právní předpisy účinné od 1. září velmi znesnadňují příchod nových žáků. Třídy na těchto školách se tak už nyní slučují, protože nepřicházejí noví žáci,“ popsal. To bude mít za následek i snižování počtu zaměstnanců.
Juránek ubezpečil, že vzhledem k začleňování přijde zájem o speciální pedagogy na běžných školách.

ALENA GRYCOVÁ
Vyškovské noviny

(19, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.