Neplatíte mi asistenta, je to diskriminace, žaloval student stát

photo on Flickr

Rodina dnes 16letého Erika, jenž trpí určitou formou autismu, žaluje ministerstvo školství kvůli diskriminaci. Ačkoliv měl chlapec podle speciálních pedagogů dostat ve škole plně placeného asistenta, krajský úřad rozhodl, že jej proplatí jen ze čtvrtiny. Zbytek rodina platila sama.

Podle ní tak byl diskriminován kvůli svému zdraví – jiné děti měly vzdělání bezplatně. Ojedinělý případ řešil ve středu Obvodní soud pro Prahu 1. Žalobu zamítl, ministerstvo prý za rozhodnutí krajského úřadu nemůže.
K podobným situacím by už ale nemělo docházet – od září začne platit „proinkluzivní“ novela zákona, která zaručí asistenty všem, kdo je potřebují.
O to, aby její syn Erik měl stejný přístup ke vzdělání jako ostatní děti, bojuje Jolana Plisková ze Štěpánova u Olomouce už několik let. Zatím marně.
Podle odborníků by měl mít ve škole asistenta. Peníze na ně školám posílají krajské úřady – jenže ten olomoucký rozhodl, že postačí, když u Erika zaplatí jen čtvrtinový úvazek. Plisková tak musela asistenta doplácet.
Nejprve proto napadla rozhodnutí kraje, ale neuspěla – do toho, jak přiděluje školám peníze, jí prý nic není. A potvrdily to i soudy, včetně Ústavního. Proto podala žalobu na ministerstvo školství za diskriminaci.
„Byl diskriminován na základě toho, že je zdravotně postižený, jiné děti měly vzdělání bezplatně,“ vysvětluje advokátka Pliskových Zuzana Durajová, podle níž má mít každý stejné právo na vzdělání.
za pravdu jí dala i ombudsmanka Anna Šabatová, na kterou se Plisková obrátila. „Doplácení asistenta představuje diskriminaci na základě zdravotního postižení, protože ostatní žáci odměny pedagogů neuhrazují ani zčásti,“ napsala ve svém stanovisku.
Případ ve středu začal projednávat soud. Ministerstvo od počátku tvrdilo, že žaloba je nesmyslná. „Souhlas se zřízením asistenta dává krajský úřad,“ uvedl jeho zástupce Rostislav Kolář, podle něhož může škola získávat peníze i jinak. „Stát nemá vliv na to, jak krajský úřad naloží s penězi,“ dodal.
„Ta právní úprava, kterou nastavuje právě ministerstvo školství, neumožňuje jinak se bránit,“ reagovala Durajová. Právě ministerstvo se rozhodli žalovat proto, že peníze na školy pocházejí ze státního rozpočtu – a právě ministerstvo stanovuje pravidla rozdělování.
Erik by sice mohl dostat plně asistenta, kterého by nemusel doplácet – ale to by musel přejít na speciální školu. „Ale pro něj by to bylo horší, to vzdělání tam je na nižší úrovni,“ říká a poukazuje na to, že ve škole se zdravými dětmi prospívá dobře.
„Ta jeho porucha nebyla taková, že by vyžadoval speciální učenice nebo nějaké pomůcky. Měl jen speciální studijní plán a v některých věcech mu bylo ulevováno,“ dodala zástupkyně ředitele školy ve Štěpánově Petra Nováková. Erik letos ze základní školy vyšel a od září začne chodit na střední školu v Olomouci.
I když Durajová navrhovala další důkazy, soudkyně Kateřina Sedláková oznámila, že žádné nejsou potřeba a po dvouhodinovém jednání vynesla rozsudek. V něm žalobu zcela zamítla. „Soud se ztotožnil s námitkou, že ministerstvo nerozEvropská hoduje o výši příspěvku a financování asistenta. To je v pravomoci ředitele školy,“ řekla.
Zda Pliskovi podají odvolání, Durajová zatím neví. Předpokládá ale, že spor nevzdají. „Mělo by to pomoci ke změně nebo otevřít dveře dalším podobným případům,“ dodává advokátka, která na případu spolupracuje s Ligou lidských práv.
V budoucnu by přitom k podobným případům už nemělo docházet. Sněmovna totiž schválila „proinkluzivní“ novelu školského zákona, podle níž bude mít dítě nárok na podpůrné opatření v jakékoliv škole – důležitá bude pouze diagnóza.
Pokud odborník řekne, že má mít asistenta po celou dobu vyučování v běžné základní škole, stát ho bude muset prostřednictvím krajů zajistit. Novela začne platit letos v září, plně ale naběhne až po dvouletém zkušebním období.

Byl diskriminován na základě toho, že je zdravotně postižený, jiné děti měly vzdělání bezplatně.

Zuzana Durajová advokátka

O autorovi: Marek Pokorný, Markéta Hronová, autori@economia.cz

Hospodářské noviny

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.