Jednu chvíli máte pocit, že můžete všechno, v příštím okamžiku je to ale jinak. Tak s lidmi zachází záludná nemoc roztroušená skleróza.
Velmi zjednodušeně se dá říct, že při roztroušené skleróze (RS) si mozkové a míšní buňky mezi sebou přestanou »povídat«. První příznaky jsou nenápadné: Mravenčení v končetinách, občas se nepovede dobře koordinovat pohyby. Přesně to, co obvykle odbydeme jako projevy únavy. Objeví se třeba i ztuhlost svalů, závratě, poruchy paměti. I to máme sklon odbývat, ale neměli bychom. Takové příznaky sice nemusí znamenat, že máme zrovna roztroušenou sklerózu, ale v pořádku nejsme.
Moderní léky dovedou lidem s RS hodně pomoci. Stav se stabilizuje. Není ale zatím možné roztroušenou sklerózu vyléčit. Potíž u této choroby je i v tom, že postupuje ve vlnách, tzv.
atacích. Období, kdy pacient má potíže, se střídá s dobou, kdy prakticky žádné nepociťuje. RS lidi přesto invalidizuje. Na základě období bez příznaků však posudkoví lékaři, kteří rozhodují o příspěvcích na péči pro zdravotně postižené, pacientům přiřknou malé částky, nebo dokonce žádné!
Během ataků nemocní lidé nemohou pracovat, a potřebují i pomoc. Stačí si jen projít, jaké potíže mají: Zánět očního nervu, který postihuje většinou jen jedno, ale někdy i obě oči. Pacienti mají zamlžené vidění, oko je při pohybu bolí, někdy mají výpadky ve zrakovém poli. Problémy s pohybem postihují jednu stranu těla nebo obě nohy. Ruce jsou neobratné, člověk snadno zakopává. Postižení centra hlavových nervů nebo nervových drah má za následek např. nejistotu při chůzi, dvojité vidění, záškuby očí, ochrnutí lícního nervu nebo obličejové bolesti. Pacienti můžou hůř mluvit a polykat. Postižení mozečku bývá příčinou poruch rovnováhy, špatného odměřování pohybů, třesu rukou a zhoršení výslovnosti. Velmi nepříjemné a časté jsou změny močení, kdy se člověk nedokáže normálně a úplně vyprázdnit. Častá je také inkontinence, problémy se stolicí a u mužů poruchy erekce. Můžou se objevit potíže se soustředěním, a také zhoršená schopnost řešit běžné problémy. Lidé s RS mívají deprese, ale ty samy o sobě nejsou příznakem tohoto onemocnění. Tím je mnohem víc těžká únava.
Přes veškeré potíže s pohybem se pacientům s RS doporučuje rekreační sport. Ideální je chůze, turistika, ale i běhání nebo jízda na kole, hodně se doporučuje jóga a tai-či. Samozřejmě ale v míře, které je člověk schopen. Snažit se o vrcholové výkony není ideální. Je možné dělat i silové sporty, ale vždycky – v případě jakékoli pravidelné sportovní aktivity – je třeba konzultovat pohybové aktivity s lékařem.
Lidem s RS pomáhají pacientská sdružení, například Unie Roska v ČR (www.roska.eu) nebo Sdružení mladých sklerotiků (www.mladisklerotici.cz). A L. A. Kašparová
PŘÍČINY NEZNÁMÉ
Roztroušená skleróza napadá bílou mozkovou hmotu. Je to autoimunitní onemocnění, tedy takové, kdy imunitní systém organismu napadá vlastní tkáně těla. Příčina choroby je dosud neznámá.
O Janě Brejchové se před časem říkalo, že RS trpí. Ona i její rodina to ale později popřely. Příznaky nemoci jsou natolik nekonkrétní, že zmýlit se nikdy není vyloučeno. O marihuaně se i v případě RS hovoří jako o prostředku, který ulevuje od mnoha potíží. Není to ale jednoznačné. Konopí může zmírnit svalové problémy, ale má údajně příliš krátkodobý účinek.
Nemoc ovlivňuje psychiku pacientů
Rytmus života
Přidejte odpověď