Záludná nemoc

vozíčkářka

Roztroušená skleróza zpočátku může vypadat neškodně, po odeznění prvních příznaků se pacient mnohdy cítí zdráv. Přesto je nezbytné ihned po diagnostikování začít s léčbou. Nemocných s roztroušenou sklerózou (RS) bohužel rychle přibývá. Úplně nová generace léků by si však s nemocí měla umět nadobro poradit. 

Jak se nemoc projevuje

RS je autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém napadá nervová spojení na různých místech mozku a způsobuje postupnou degeneraci. „Po většinu času se pacient cítí zdravý. Pouze jednou za čas se dostaví ataka nemoci, tzv. relaps. Ta se projevuje u každého jinak, často ale zdvojeným či rozmazaným viděním, brněním končetin, netypickými bolestmi v obličeji, zakopáváním nebo slabostí dolních končetin při chůzi,“ vypočítává MUDr. Eva Medová, specialistka na léčbu této nemoci MS Centra FN Královské Vinohrady.
Tyto relapsy by se měly přeléčit. Kromě toho je ale potřeba „novému“ “ pacientovi nasadit dit i dlouhodobou léčbu.

Léky nové generace

Nemoc má dvě zásadní fáze. V té první lékaři ještě mohou pomoci. V té další, kdy převažuje degenerace (ztráta) nervových buněk, už ale léčba nezabírá a tělesná postižení pacienta se rychle zhoršují. Donedávna byly léky pouze ve formě injekcí, které si pacient píchal několikrát týdně. Od loňského roku jsou na trhu i tablety, takže komfort pro pacienta se výrazně zvýšil.

Pokud léky nepomáhají a pacient má víc než dvě ataky za rok, eventuálně nález aktivních ložisek na magnetické rezonanci, nahradí je lékaři účinnějšími, ale zároveň rizikovějšími. „Ta úplně nová generace léků by si se zánětem měla umět nadobro poradit. Pacient dostane v prvním roce pět infuzí a ve druhém roce se léčba v nižších dávkách zopakuje. Během dvou let léčba vyhubí všechny lymfocyty, které se podílejí na progresi nemoci, a tím by měla být degenerace nervů zastavena nadobro,“ popisuje MUDr. Medová.

 

Claudia

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.