Lepší sluch díky moderní technice

ilustrační foto: Kateweb / Flickr.com

Kdysi byly obtěžující a ošklivé, ale nové naslouchací přístroje jsou skoro neviditelné a cenově dostupné. Na některé věci byste si měli dát pozor.

Neskrývat problémy

Televizor nastavený na vyšší hlasitost, při rozhovorech časté otázky. Nedoslýchaví lidé se dlouho pokoušejí svůj nedostatek zakrývat a zařídit si svůj běžný život tak, aby se vyrovnali s obtížemi. Ovšem omezení jsou časem tak výrazná, že je musejí začít brát velmi vážně. V Česku je zhruba 0,5 milionu sluchově postižených. Z nich naprostou většinu tvoří starší lidé, jejichž sluch se zhoršil s věkem.

Důležité je jít včas na ORL

Po 50. roce věku se schopnost slyšení snižuje. Postižené jsou smyslové buňky vnitřního ucha, sluchový nerv i oblasti v mozku, které zachycují signály a zpracovávají je. Problémem je, že tento proces nastupuje plíživě a lidé si jej uvědomí často až po několika měsících. Kvůli tomu se pak někteří dostanou k lékaři příliš pozdě. Přitom platí, že čím dříve se poškození sluchu napraví technickými podpůrnými prostředky, tím lépe si na ně mozek zvykne. Zhoršený sluch má ale i stále více mladých. Na vině je především poslech hlasité hudby ze sluchátek a obecně hlučnější životní prostředí. Proces ztráty sluchu je bohužel nevratný.

Naslouchátko „na míru“

Jestliže lékař diagnostikuje nedoslýchavost podmíněnou vyšším věkem, měli byste se objednat do specializovaného obchodu. Odborník na akustiku naslouchacích přístrojů společně s vámi najde model, který bude vyhovovat vašim potřebám. Požadavky každého pacienta jsou totiž různé. Záleží na tom, v jakých situacích se problémy se sluchem objevují.

Srozumitelnost i při vyšší hladině hluku

Moderní naslouchátka jsou malými zázraky techniky. Zesilují zvukové vlny a vedou je do bubínku. Dokážou také stále lépe odfi ltrovat rušivé šumy v pozadí. Technologie s neustále dále vylepšovanými přidanými čipy a více mikrofony už dnes umožňují, aby člověk slyšel i v obtížných situacích, například při silném větru nebo při hlasitém hovoru návštěvníků hospody. Rozlišují se dva základní systémy. U tzv. závěsného ušního naslouchátka se elektronika nachází na zadní straně ušního boltce. Zvuky jsou vedeny do vnitřního ucha malou trubičkou. Nitroušní naslouchátko je velmi drobné a je usazeno přímo ve zvukovodu, takže je nenápadné. Zdravotní pojišťovny na naslouchadlo přispívají, příspěvek je rozdělen do tří kategorií podle závažnosti ztráty sluchu. Konkrétní částku vám sdělí vaše pojišťovna.

 

Claudia

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.